Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Štát ukázal, kto na vlakoch zadarmo zarobí najviac: Čechom zaplatíme 400 tisíc eur!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
21.11.2014 11:40

PRAHA - Na cestovaní zadarmo pre študentov a seniorov, ktoré zaviedla vláda Roberta Fica na Slovensku, začali zarábať aj České dráhy (ČD), konštatuje na svojej internetovej stránke pražský denník Mladá fronta Dnes. Podľa českých médií nám naši susedia poslali tie najhoršie vozne, aké majú!


Slovenský národný dopravca, Železničná spoločnosť Slovensko (ŽSSK), si totiž od Českých dráh prenajal zatiaľ do konca roka desiatky ojazdených vozňov aj niekoľko dieselových lokomotív. A podľa zmluvy, ktorú slovenský dopravca zverejnil v centrálnom registri zmlúv, dostanú České dráhy zaplatené 150 eur za každý prenajatý vozeň a deň a 240 eur za každú lokomotívu. V súčte tak zarobia v prepočte 200.000 korún denne (7231,44 eura). Portál Idnes.cz píše, že ide o najhoršie vozne, aké majú České dráhy k dispozícii. Dôvodom je kožené čalúnenie na sedadlách, tzv. koženky.

České dráhy poslali na Slovensko svoje najstaršie osobné vozne radu B a BDT. Ide o najhoršie vozne, ktoré ČD majú s typickým koženkovým čalúnením. Celkovo si ich slovenská strana požičala 40. Súčasne ČD prenajali aj päť dieselových lokomotív radu 754. ŽSSK ich potrebujú pre veľký záujem o cestovanie zadarmo. Zmluva je uzavretá zatiaľ do konca tohto roka. Limit celej zmluvy je na 413.000 eur, ak by však bola predĺžená, na rok by celková suma vyšla na 2,6 milióna eur. Na cestovné zdarma na Slovensku majú nárok aj českí študenti či seniori, dodávajú noviny.

 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články