°C

Sobota, 23. január 2021. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Na Spiši úraduje epidémia žltačky, najviac ochorení je v rómskej osade

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
13.11.2014 12:57

SPIŠSKÁ NOVÁS VES – Na Spiši sa vyskytla lokálna epidémia žltačky. Riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi Renáta Hudáková informovala, že najviac prípadov tohto ochorenia bolo v rómskej osade Vilčurňa v Spišskej Novej Vsi.


Ochorelo tam 16 detí vo veku štyri až 11 rokov. "Od septembra nám postupne pribúdali prípady ochorenia na žltačku, nedá sa teda povedať, že aktuálne ich je 16. Keďže je to z jednej lokality, sú to všetko deti, ktoré sa nachádzajú v jednej oblasti, môžeme to hodnotiť ako lokálnu epidémiu," objasnila Hudáková. Okrem tejto rómskej osady sa objavilo ďalších sedem prípadov žltačky aj priamo v meste Spišská Nová Ves, avšak u dospelých ľudí. "Tiež sa to vyskytlo v priebehu septembra a októbra, momentálne už nemáme hlásené žiadne nové prípady," dodala Hudáková.

O epidémii možno podľa nej hovoriť už v prípade, keď sa vyskytnú viac ako tri takéto ochorenia v jednej lokalite, prípadne v jednej rodine. RÚVZ momentálne vykonáva opatrenia v rodinách chorých a v školských zariadeniach, ktoré deti navštevovali. Nariaďuje jednak lekársky dohľad, ale aj očkovanie, v prípade navštevovaných spoločných priestorov nastupuje aj ich dezinfekcia. V školách sa tiež nariadi zrušenie hromadných podujatí a deti, u ktorých sa choroba prejavila, majú zákaz vstupu na akékoľvek hromadné akcie mimo školy. "Zo uvedených 16 detí 11 navštevovalo školské, prípadne predškolské zariadenie," doplnila Hudáková.

Naposledy sa epidémia žltačky, teda hepatitídy typu A, v okresoch Gelnica a Spišská Nová Ves vyskytla v roku 2009 a 2010. Hudáková verí, že RÚVZ vykonal dostatočné opatrenia na to, aby sa choroba viac nešírila. "Ťažko predpokladať, ale dúfam, že sme na dobrej ceste, aby sme situáciu zvládli a začne sa to postupne upokojovať," uzavrela riaditeľka RÚVZ v Spišskej Novej Vsi.


Nástroje k článkuFOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články