Zamestnávanie mladých podporí nový príspevok od štátu | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Zamestnávanie mladých podporí nový príspevok od štátu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
16.10.2014 18:01

BRATISLAVA - Od začiatku budúceho roka sa zavedie nový príspevok na podporu vytvorenia pracovného miesta v prvom pravidelne platenom zamestnaní. Vyplýva to z novely zákona o službách zamestnanosti, ktorú dnes schválil parlament. Pôjde o príspevok na vytvorenie pracovného miesta pre nezamestnaných mladých ľudí do 29 rokov, ktorí predtým nemali pravidelne platené zamestnanie trvajúce najmenej pol roka.


Pre nezamestnaných mladých ľudí vo veku od 25 do 29 rokov bude podmienkou na poskytnutie príspevku vedenie v evidencii najmenej šesť mesiacov a vo veku do 25 rokov budú stačiť najmenej 3 mesiace v evidencii uchádzačov o zamestnanie. V budúcom roku by sa podľa odhadu rezortu práce malo vďaka príspevku vytvoriť 6,4 tisíc pracovných miest pre mladých ľudí, v roku 2016 by malo ísť takmer o 8,3 tisíc pracovných miest a v roku 2017 o ďalších 8,6 tisíc pracovných miest pre ľudí do 29 rokov. 

"Poskytovanie príspevku sa stanoví tak, aby mal úrad možnosť poskytnúť zamestnávateľovi takýto príspevok najmenej počas šiestich kalendárnych mesiacov a najviac počas dvanástich kalendárnych mesiacov, čo zakladá predpoklady na zvýšenie zamestnanosti mladých ľudí prostredníctvom dočasne podporených pracovných miest," tvrdí ministerstvo práce a sociálnych vecí. Príspevok budú úrady práce poskytovať najviac vo výške 80 % celkovej ceny práce zamestnanca, najviac v sume 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Mesačná výška príspevku bude zohľadňovať mieru evidovanej nezamestnanosti v príslušnom okrese vo vzťahu k priemernej miere evidovanej nezamestnanosti na Slovensku. 

Nový príspevok bude štát poskytovať šesť až dvanásť mesiacov s podmienkou udržania pracovného miesta počas obdobia zodpovedajúceho polovici podporovaného obdobia. Podmienkou pre poskytnutie príspevku bude zvýšenie počtu pracovných miest, ktoré predstavuje v priemere za dvanásť kalendárnych mesiacov v porovnaní s rovnakým predchádzajúcim obdobím celkový nárast počtu zamestnancov. 

V budúcom roku chce ministerstvo práce na poskytovanie tohto príspevku vynaložiť takmer 20,1 mil. eur, z čoho 3 mil. eur majú ísť priamo zo štátneho rozpočtu, ďalších 2,56 mil. eur má predstavovať spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje a zvyšných 14,5 mil. eur majú tvoriť prostriedky z Európskeho sociálneho fondu. 

Nový príspevok na podporu zamestnávania mladých ľudí je podľa poslanca Viliama Novotného (SDKÚ-DS) ďalšou fintou, ktorá bude stáť veľa peňazí a nebude fungovať. "Obávam sa, že finančné prostriedky budú vyhodené von z okna," povedal v rozprave k novele zákona. Podľa opozičného poslanca bude nový nástroj účinný len krátkodobo a finančné prostriedky skončia vo vreckách vyvolených zamestnávateľov. Upozornil na to, že nezamestnanosť mladých ľudí vo veku od 25 do 29 rokov nie je o nič väčšia, ako nezamestnanosť ľudí vo veku nad 45.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články