Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

V starom domčeku v centre Bratislavy našli stratené storočné dokumenty: Čo odhalili?

Pohľad na staromestskú záhradu Prügerka
Pohľad na staromestskú záhradu Prügerka
Zdroj: SITA
06.09.2014 09:37

BRATISLAVA – O osude rodiny Prügerovcov, po ktorých nesie meno Prüger-Wallnerova záhrada v bratislavskom Starom Meste, by mohli viac povedať dokumenty, ktoré sa našli pri jednom z dobrovoľníckych upratovaní záhrady.


V nepoužívanom domčeku objavili napríklad doklady, staré bankovky, dobové noviny či listy. Akú majú nájdené veci hodnotu a čo môžu povedať o osude Prügerovcov preskúmajú historici. Informovala o tom dnes na tlačovej konferencii starostka Starého Mesta Tatiana Rosová.

Pohľad na staromestskú záhradu
Zdroj: SITA

Dve škatule plné dokumentov našli v jednom z domčekov v donedávna nevyužívanej a chátrajúcej Prüger-Wallnerovej záhrade. Objekt podľa starostky zrejme kedysi slúžil ako kotolňa, pri plánovanej revitalizácii staromestskej záhrady by ho chceli premeniť na komunitné centrum.

V záhradnom domčeku pri upratovaní našli napríklad listy rodiny Prügerovcov z New Yorku, staré fotografie, bankovky i staré výtlačky novín. V škatuliach podľa starostky bola napríklad aj vyše storočná vkladná knižka, výpisy z bankových účtov, cestovný pas či žreb z vtedajšej lotérie.

Pohľad na staromestskú záhradu
Zdroj: SITA

Prüger-Wallnerovu záhradu čaká v najbližšom čase revitalizácia. Na obnovu záhrady má v súčasnosti Staré Mesto pripravených približne 214-tisíc eur, z toho 180-tisíc je príspevok z nórskych fondov a časť ako spoluúčasť financuje Staré Mesto. Podľa starostky Rosovej pôvodne náklady na obnovu záhrady odhadli na približne 380-tisíc eur, tie by však mohli znížiť verejné súťaže, ktoré mestská časť už na obnovu záhrady rozbehla.

Prvé práce v záhrade, ktorá roky chátrala, však už spravili dobrovoľníci počas viacerých brigád. O upratovanie v záhrade sa postaralo vyše 130 dobrovoľníkov, ktorí zo záhrady vyviezli vyše 50 ton odpadu.

Pohľad na staromestskú záhradu
Zdroj: SITA

Zo záhrady plánuje Staré Mesto spraviť miesto pre rekreáciu a oddych. Svoje plány na obnovu záhrady predstavili ešte vlani v septembri. Priestor dostala aj široká verejnosť, ktorá mohla od vlaňajšieho októbra hlasovať v ankete, čo by v záhrade chceli mať.

Z 15 navrhovaných možností by ľudia v obnovenej Prüger-Wallnerovej záhrade najradšej privítali piknikovú lúku či altánky a lavičky. Zaujala ich napríklad aj možnosť v záhrade postaviť včelie úle či vybudovať komunitné centrum, ktoré by mohlo slúžiť ľuďom aj celoročne. „Chceme, aby v záhrade mohli ľudia tráviť čas celoročne, aby to bola nielen zelená záhrada, ale aj miesto, kde sa budú ľudia schádzať,“ priblížila plány starostka Rosová.

Pohľad na staromestskú záhradu
Zdroj: SITA

Niekdajšia Prüger-Wallnerova záhrada vznikla na konci 19. storočia. Názov nesie po rodine Prügerovcov, ktorí vlastnili vychýrené hotely Carlton a Savoy. Henry Prüger tragicky zomrel v roku 1929, za jeho samovraždu vraj môže ekonomická kríza. Prüger je pochovaný na Ondrejskom cintoríne v Bratislave.

Areál niekdajšej Prügerky s rozlohou približne 5 000 metrov štvorcových sa nachádza pri Horskom parku medzi Kalváriou a Apoštolskou nunciatúrou. Práve v okolí Slavína a Horského parku sa nachádza jemne členitá krajina, pramenné oblasti a mokraďovité úseky. Spolu s nimi sú pred zástavbou chránené aj plochy bývalej záhrady, ktorú plánuje Staré Mesto obnoviť.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články