Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Prieskum: Mladých ľudí sponzorujú najmä rodičia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.08.2014 15:52

BRATISLAVA - Mladí ľudia sú vo veľkej miere odkázaní predovšetkým na svojich rodičov a ich peniaze. Rodičia sú najhlavnejším zdrojom ich príjmov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu o mladých ľuďoch Millennials+, ktorý uskutočnila agentúra TNS Slovakia na vzorke 1500 mladých ľudí vo veku 12-26 rokov.


Finančne najzávislejší sú na svojich rodičoch najmladší tínedžeri vo veku 12-15 rokov (92%). "Rozpočty najmladším tínedžerom (12-15 rokov) pravidelne  vylepšujú aj starí rodičia či iní príbuzní (60%). A až tretina (31%) najmladších priznáva, že si finančne prilepšuje aj počas sviatkov, pretože darček, ktorý im prináša najviac radosti, sú práve peniaze," uvádza agentúra. Z prieskumu rovnako vyplynulo, že za týždeň dokážu najmladší tínedžeri v priemere minúť 17 eur.

Starších tínedžerov (16-19 rokov) dotujú tiež hlavne rodičia (84%) a taktiež starí rodičia (42%). "V tomto veku začínajú byť mladí ľudia finančne samostatnejší, na brigádach si začínajú zarábať svoje prvé peniaze (44%). Vek, keď mladá generácia získava prvé skúsenosti so zarábaním peňazí, sa tak znížil. Zatiaľ, čo v minulosti na brigády chodili vysokoškoláci, v súčasnosti si takýmto spôsobom privyrábajú už aj stredoškoláci," uviedla TNS Slovakia. Na týždeň si stredoškoláci vystačia priemerne s 21 eurami.

Aj vysokoškolákov rodičia ešte stále finančne podporujú (70%). "Ale nakoľko je vysokoškolský život náročný, táto dotácia mladým ľuďom väčšinou nestačí, a tak takmer dve tretiny (60%) vysokoškolákov popri štúdiu aj brigádujú," dodala agentúra. Priemerná týždenná útrata vysokoškoláka je 47 eur.

Až dve tretiny (69%) mladých pracujúcich ľudí (20-26 roční) pracujú na plný pracovný úväzok, 6% na polovičný, brigádami si prilepšuje 15% a vlastné podnikanie skúša 8%. Štvrtina (25%) však aj v tomto veku dostáva finančnú injekciu od svojich rodičov. "Výdavky týchto ľudí sú pochopiteľne väčšie. Za týždeň minú 81 eur," dodala agentúra.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články