Štvrtok, 9. február 2023. Meniny má Zdeno, Zdenko, Ronald, zajtra Gabriela.

Hríb povedal len jednu vetu

Hríb ŠtefanGaléria fotiek (1)
Hríb Štefan

BRATISLAVA - Relácia Pod lampou na obrazovke verejnoprávnej Slovenskej televízie skončila a nahradiť by ju mal nový podobný program.


Potvrdil to vo štvrtok večer riaditeľ STV Radim Hreha. Moderátor Štefan Hríb si podľa neho minulý týždeň v relácii sprivatizoval vysielací čas, keď do nej neplánovane pozval odvolaného šéfa Reportérov STV Eugena Kordu a o slobode v televízii diskutovali bez protistrany. Hreha zároveň opäť poprel politické tlaky na STV.

"Pán Hríb minulý týždeň predviedol niečo, čo je nočnou morou každého šéfredaktora, že sa dopustil postupu, ktorý nie je dramaturgiou vopred schválený," povedal riaditeľ v mimoriadnej diskusnej relácii o situácii v STV. Podľa neho by akékoľvek pokračovanie relácie spôsobovalo traumu všetkým Hríbovým spolupracovníkom. "Relácia sa skončila s tým, že pripravujeme inovovaný formát, ponúkneme modernejšiu v takom istom formáte," dodal riaditeľ. Podľa informácií ČTK by sa jej prvé vydanie pod názvom K veci, prosím malo nakrútiť ešte tento týždeň.

Hríb na kritiku nereagoval. Hoci do diskusie, na ktorú riaditeľa vyzval, prišiel, hneď v úvode štúdio opustil. "Druhá strana nie je pozvaná, z toho vychádza, že neklame Korda, ale riaditeľ televízie," vyhlásil Hríb.

Člen Rady STV Miroslav Kollár nepovažuje predčasné ukončenie Pod lampu pre údajnú neslobodu v televízii za profesionálny postup Hríba a tak prípadný postih uznáva. Relácia v pôvodnom obsadení ale podľa neho patrí na obrazovky STV. "Mohol tu zostať a diskutovať," reagoval na štvrtkový odchod Hríba z diskusie.

Ďalší člen rady Bohumír Bobocký zase vraj predpokladal, že Hríb urobí to, čo dnes. "Som sklamaný aj z toho, čo urobil minulý týždeň. Je sympatické, že sa zastával slobody tvorcov, ale v relácii s Kordom odznelo veľa poloprávd a lží," vyhlásil Bobocký.

V diskusii sa tiež hovorilo o údajných vplyvoch politikov na STV - údajnej blízkosti exriaditeľa Richarda Rybníčka ku KDH, bývalého výkonného riaditeľa Branislava Zahradníka k SDKÚ-DS, ako i vzťahu nového riaditeľa Hrehu k vládnemu Smeru-SD. Debatu o politike v STV vyvolali nedávne vyjadrenia podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho o tom, strany vládnej koalície mali snahy zasahovať do verejnoprávnej televízie.

Predseda parlamentného mediálneho výboru Pavol Minárik (KDH) je presvedčený, že existoval politický tlak, ktorý Hreha neustál.

"Nie je to pravda, že boli dohody vnútri koalície, takýto tlak treba odsúdiť, lebo je hlúpy," oponoval mu podpredseda kultúrneho výboru Dušan Jarjabek (Smeru-SD). Vyjadrenia ĽS-HZDS o blízkosti Smeru-SD a Hrehu považuje za politickú neohrabanosť, podobne ako výroky Urbániho o snahách ovplyvňovať STV.

Hreha trvá na tom, že politici jeho rozhodovanie neovplyvňujú. "Urobím všetko, aby som televíziu odpolitizoval, aby sa v spravodajstve neobjavili cielené kampane alebo podozrenia, že bola reportáž objednaná," sľúbil riaditeľ. Podľa toho s tým už začal v podobe personálnych výmen. Ešte v decembri po nástupe odvolal šéfa spravodajstva Rolanda Kyšku, v januári šéfa Reportérov Kordu.

"Netvárme sa, že tu tri roky bola sloboda," povedal člen rady Bobocký. Pre cenzúru podľa neho museli za Rybníčka odísť niektorí redaktori - Ivan Brada, Renáta Goldírová a Peter Vavro. Moderátorka diskusie Anna Vargová dodala, že aj ona musela v decembri 2003 odísť a dodnes nevie prečo.

Poslanec KDH Minárik však dával Rybníčkovo pôsobenie za vzor. Kollár podotkol, že televíziu zanechal v dobrom stave. Podľa riaditeľa Hrehu je však STV pred kolapsom, má súdne spory za miliardu a 86 miliónov a tento rok hrozí aj prehra pracovnoprávnych sporov za 47 miliónov korún.


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články