Streda, 28. júl 2021. Meniny má Krištof, zajtra Marta.

Rybári hromžia nad katastrofou: Z rieky Poprad vylovili stovky uhynutých rýb!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR
15.02.2014 14:47

KEŽMAROK - Na úseku rieky Poprad v správe kežmarských rybárov pokračuje dnes zber uhynutých rýb, ktoré otrávila doposiaľ neznáma látka. Skúmaním okolností tohto prípadu sa zaoberajú inšpektori životného prostredia a muži zákona.


Úhyn rýb zrejme súvisí s látkou, ktorá sa dostala do povodia rieky pravdepodobne ešte zo stredy na štvrtok (13.2.). "Otrávené ryby sa nachádzali od Popradu - Matejoviec po Veľkú Lomnicu a potom od mosta vo Veľkej Lomnici až po areál bývalej textilnej fabriky v Kežmarku," uviedol hospodár kežmarskej pobočky Slovenského rybárskeho zväzu Ladislav Hužik. 

Straty na rybej populácii rieky Poprad sú podľa jeho slov vysoké. "Počet uhynutých rýb podľa nášho odhadu predstavuje 100 kilogramov na jeden kilometer toku. Približne na 80 percent je to lipeň, potom je tu jalec, pstruh potočný, našli sa ale aj uhynuté podustvy a mreny."

Hužik ďalej dodal, že spomínaný úhyn sa zrejme ešte definitívne nezastavil. "Dnes sme vylovili z rieky úplne čerstvé kadávery, ktoré sú pružné a ich žiabre sú krvavo červené, takže tie ryby uhynuli možno hodinu predtým než sme prišli," poznamenal. 

Rybári sú zo vzniknutej situácie rozhorčení a sklamaní. "To je katastrofa, dá sa povedať že naša štvorročná robota vyšla navnivoč. S novou násadou rýb budeme zrejme musieť počkať minimálne pol roka. Uvidíme, ako sa to všetko vykryštalizuje," podotkol Hužik na záver.  

V súvislosti s hromadným úhynom rýb na Poprade začala polícia trestné stíhanie pre prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia, informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Topky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články