MVO: Štát nemá názor na to, ako riadiť migráciu na Slovensko | Topky.sk

Pondelok, 21. október 2019. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

MVO: Štát nemá názor na to, ako riadiť migráciu na Slovensko

Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.02.2014 09:56

BRATISLAVA - Problémom Slovenska je, že štát nemá názor na to, akým spôsobom chce riadiť migráciu na Slovensko. Pre agentúru to uviedla Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva.


Ako dodala, hovorí sa napríklad o tom, že chceme vysokokvalifikovaných cudzincov, ale nerobíme takmer žiadne účinné opatrenia na to, aby sme ich pritiahli. V stredu vláda schválila Návrh integračnej politiky SR, ku ktorému sa Liga za ľudské práva stavia veľmi kriticky.

Na Slovensku žije podľa štatistík 25 529 štátnych príslušníkov tretích krajín s legálnym pobytom. Ide o jeden z najnižších počtov v celej Európskej únii. Slovensko je napriek nízkemu počtu cudzincov treťou najhoršie integrujúcou krajinou. Návrh integračnej politiky identifikuje niektoré kľúčové problémy, prečo máme v tejto oblasti také medzery.

Cudzinci nemajú dostatok adekvátnych informácií, ktoré by im pomohli začleniť sa. Zjavné sú komunikačné problémy na úradoch. Mnohé integračné aktivity zase zabezpečuje výlučne tretí sektor. V neposlednom rade prevládajú v slovenskej spoločnosti predsudky, strach a stereotypy, píše sa vo vládnom materiáli.

Zástupkyne Ligy za ľudské práva boli členkami expertnej skupiny, ktorú rezort práce poveril vypracovaním podkladov pre integračnú politiku. Dôvodom pre jej vznik bolo, že doterajšiu koncepciu integrácie cudzincov a integráciu cudzincov kritizovali domáci a zahraniční odborníci, vysvetľuje Števulová.

Aj oni kritizovali byrokraciu a náročnosť konaní, ktoré cudzinci musia absolvovať, neprehľadné zákony, právnu neistotu, a tiež veľkú prísnosť najmä pri udeľovaní občianstva.

Števulová konštatuje, že bez relevantných analýz nemáme odpoveď na to, v ktorých oblastiach by bol príchod migrantov prínosom. Ten by sme mohli zaznamenať vo vyššej zamestnanosti či obehu tovarov. Prispeli by tiež k zníženiu demografickej krízy.

"Dôraz sa kladie len na bezpečnosť a vytváranie fiktívneho pocitu ohrozenia zo strany migrantov, čo vedie k čoraz prísnejším zákonom. Pritom, podľa nás, toto vytváranie pocitu ohrozenia vôbec nezodpovedá skutočnej realite a štát tým stráca konkurenčnú výhodu v porovnaní s inými krajinami EÚ, ktoré si prínosy migrácie uvedomujú a využívajú ich," napísala Števulová.

Cudzinci majú u nás veľmi ťažký život, podľa Števulovej za to môže aj skutočnosť, že o pozitívach migrácie sa vôbec neinformuje. Zároveň dodáva, že o migrácii a integrácii sa v podstate nevedie verejná diskusia.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články