Hrozí mierne lavínové nebezpečenstvo v Tatrách | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Hrozí mierne lavínové nebezpečenstvo v Tatrách

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
30.01.2014 10:04

BRATISLAVA 30. januára (SITA) - Ráno bolo na horách väčšinou polooblačno, v Nízkych Tatrách hmlisto, informuje na svojej stránke Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Teplota vzduchu sa pohybovala od -12° C do -5° C.


V Tatrách fúkal vietor južných a západných smerov s rýchlosťou do 40 km/h, v nárazoch do 55 km/h. Vo Fatrách fúkal len mierny vietor s rýchlosťou do 20 km/h. Snehová pokrývka je nerovnomerne rozmiestnená a pod 1 800 m dobre stabilizovaná. Tu je na väčšine miest sneh tvrdý až ľadový s malým množstvom nového snehu. Vo vyšších polohách Tatier bol sneh uložený do žľabov a múld prevažne severných až východných orientácií a vytvoril menej stabilné snehové dosky. Veľmi nízke teploty vzduchu zabraňujú jeho stabilizácii. Celková výška snehovej pokrývky je premenlivá a na túto ročnú dobu výrazne podpriemerná.

V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier nad hranicou 1 800 m naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Pod touto hranicou a v Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň. Snehová pokrývka je v polohách do 1 800 m n.m. dobre spevnená a stabilná. Vo vyšších polohách Tatier je na tvrdom snehovom podklade nový alebo vetrom previaty sneh, ktorý je nerovnomerne rozmiestený.

V žľaboch so severnou, severovýchodnou až východnou orientáciou sú vytvorené menej stabilné snehové dosky, vankúše a preveje. Na týchto strmých svahoch je možné uvoľnenie menších lavín najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Veľké spontánne lavíny sa neočakávajú. Malé lavínové nebezpečenstvo trvá aj na južných svahoch v najvyšších polohách Malej Fatry. Vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry v dôsledku veľmi nízkej až nesúvislej snehovej pokrývky lavínové nebezpečenstvo nehrozí.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články