Čakanie na bratislavskú MHD naberie nový rozmer: Toto bude znieť z rádia! | Topky.sk

°C

Piatok, 15. november 2019. Meniny má Leopold, zajtra Agnesa.

Čakanie na bratislavskú MHD naberie nový rozmer: Toto bude znieť z rádia!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.11.2013 14:43

BRATISLAVA - Na zastávkach mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave budú znieť úryvky zo slovenskej súčasnej literatúry. Z reproduktorov Rádia Point, ktoré na zastávkach vysiela, si môžu cestujúci pri čakaní na spoj vypočuť úryvky literárnych diel už dnes od 18:00 do 20:00, a potom každý utorok a štvrtok v rovnakom čase.


V rámci projektu Mestská hromadná literatúra už dnes z reproduktorov na niektorých zastávkach zaznejú úryvky z diela Čierne na čiernom od Mareka Vadasa, Pocit úľavy od Jána Milčáka či úryvok z knihy Chuť zabiť od Václava Kostelanskiho. Cestujúci si dnes môžu vypočuť aj úryvok z knihy Mily Haugovej Tvrdé drevo detstva, zaznejú aj Básne II. od Ivana Štrpku či Exit od Zuzany Šmatlákovej aj úryvok zo Zlatého veku od Michala Hlatkého. Ženským postavám prepožičala hlas poslucháčka Vysokej školy múzických umení (VŠMU) Monika Potokárová a mužské postavy načítal herec Divadla Andreja Bagara v Nitre Juraj Hrčka. 

Projekt Mestská hromadná literatúra je podľa slovenského vydavateľa a predsedu OZ literarnyklub.sk Kolomana Kertésza Bagalu prirodzeným vyústením snahy združenia o propagáciu slovenskej literatúry vo verejnom priestore v spojení s kreatívnym prístupom majiteľa Rádia Point Petra Bartoviča. “Od začiatku deväťdesiatych rokov som sa snažil prinášať slovenskú literatúru medzi ľudí netradičnými spôsobmi. Usporiadali sme napríklad 30 autogramiád slovenských spisovateľov na Vianočných trhoch, viac ako 10 rokov prinášame na festival Bažant Pohoda slovenských autorov, každý štvrtok máme v Kultúrnom centre Dunaj besedy a autorské čítania," vymenoval snahu literarnehoklubu.sk Kertész Bagala. Do projektu sa zapojili profesionálni herci aj študenti VŠMU v Bratislave. "Projekt Mestská hromadná literatúra vnímam ako nápaditý spôsob propagácie slovenskej literatúry, ktorú si veľmi cením. Preto som sa zapojila do projektu bez váhania,” hovorí poslucháčka VŠMU Monika Potokárová, ktorá má k slovenskej literatúre blízko už odmalička. 

Úryvky z diel slovenskej literatúry budú znieť na 24 zastávkach v Bratislave, kde Rádio Point vysiela. Rádio pravidelne informuje občanov o dianí v mestských častiach Bratislavy, prináša aj informácie o dopravnej situácii v meste. V budúcnosti by chceli zo zastávok spraviť aj kultúrne body, ako pilotný projekt preto v spolupráci s OZ literarnyklub.sk a kníhkupectvom Panta Rhei prinášajú projekt Mestská hromadná literatúra. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články