°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Publikácia na odbornej konferencii: Výskum detí a iných kultúr ukradli

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: photl.com
11.10.2013 09:48

BRATISLAVA - Denník Sme upozorňuje na publikáciu, ktorá bola prezentovaná na utorkovej odbornej konferencie o multikulturalizme. Usporiadala ju Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Ako svoj výskum tam prezentovala publikáciu pedagogickej fakulty o multikulturalite vo vzdelávaní.


Jedna z trinástich kapitol knihy je podľa denníka Sme takmer celá odkopírovaná. Text o detskom vnímaní cudzích kultúr a ako o tom vyučovať, pod ktorým je podpísaná pedagogička UKF Anna Klimentová, je na desiatich stranách totožný s päť rokov starým výskumom Eleny Kriglerovej z Centra pre výskum etnicity a kultúry. Kriglerová v roku 2008 urobila výskum na vyše 900 deťoch základných škôl. Štúdia je dostupná na internete.

Dekanka pedagogickej fakulty Eva Szórádová tvrdí, že sa o plagiáte dozvedala až po upozornení denníka Sme. „Doteraz som o tom nemala žiadnu vedomosť, rovnako ako ani editorka publikácie,“ povedala Szórádová. Text teraz prešetrí odborná komisia fakulty, dekanka o treste špekulovať nechcela. S pedagogičkou, ktorá je uvedená ako autorka, sa denníku Sme spojiť nepodarilo.

Rektor Libor Vozár hovorí, že plagiátorstvo učiteľov je neospravedlniteľné. „Ak sa podozrenie potvrdí, považujem to za oveľa závažnejšie zlyhanie ako plagiátorstvo študenta. Učiteľ má byť pre študentov vzorom,“ povedal pre denník Sme Vozár. Antiplagiátorský systém na UKF kontroluje len záverečné práce študentov a habilitačné práce. Systematickú kontrolu iných publikácií školy si Vozár technicky nevie predstaviť.

Na plagiátorstvo v akademickom prostredí upozorňujú analytičky Renáta Králiková a Katarína Staroňová z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. „Na kvalitných zahraničných univerzitách je mimoriadne prísne trestané, keďže ide o porušenie základnej akademickej etiky,“ píšu. Poškodená autorka sa o plagiáte dozvedela v septembri. Vysvetlenie žiadala aj od ministerstva školstva, ktoré na projekt dalo 3 600 eur. Neodpovedalo. Podobne neodpovedá ani denníku Sme, či budú žiadať vrátenie dotácie.

„Projekt ešte nebol ukončený,“ napísali z ministerstva. Zdôraznili, že výskum nepredstavuje iba jednu publikáciu.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články