°C

Štvrtok, 6. august 2020. Meniny má Jozefína, zajtra Štefánia.

Stavebný ošiaľ v rómskej osade: Nežijú z predaja kovov, dôchodky si zaslúžili

Niektoré domy zámutovských Rómov vraj nemajú v obci páru
Niektoré domy zámutovských Rómov vraj nemajú v obci páru
Zdroj: TASR
09.06.2013 07:30

ZÁMUTOV - S obcou Zámutov v okrese Vranov nad Topľou sa spája zaujímavý fenomén. Časť dediny, ktorú obývajú Rómovia, zachvátil v posledných rokoch stavebný "boom". Za niektoré z miestnych novostavieb by sa určite nehanbili ani obyvatelia veľkomiest.


"Sme možno tak trocha atypická obec, pretože u nás nemáme žiadne chatrče, čiže aj tým našim Rómom ak povieme, že ideme do osady, tak sa im to už veľmi nepáči. Viaceré rodinné domy sú tam na veľmi slušnej úrovni, niektoré nemajú páru v dedine," uviedol starosta Zámutova Dušan Višňovský. 

Túžba miestnych Rómov po určitom životnom štandarde má podľa jeho slov základ v rodinnom prostredí, v ktorom vyrastali. "Ich otcovia pracovali v časoch totality väčšinou ťažko v okolitých lesoch, vedeli si dobre zarobiť, no a teraz poberajú celkom slušné dôchodky," tvrdí starosta.

Aj keď je dnes väčšina zámutovských Rómov oficiálne bez práce, percento nezamestnaných nie je až také výrazne ako v iných dedinách okresu. Treba však zdôrazniť, že postaviť sa na vlastné nohy pomohli mnohým domácim súkromní podnikatelia z vlastných radov. Zamestnávajú ich v stavebníctve, čím si hlavne mladí dokážu celkom slušne zarobiť, priučiť sa remeslu a získať pre život potrebnú prax.

"My tu z predaja kovov naozaj nežijeme. U nás Rómovia nechcú nájomné byty, každý chce stavať, mať svoj vlastný dom. Jediný problém, s ktorým tu začíname zápasiť, je nedostatok voľných pozemkov," povedal Ján Tancoš, jeden zo šestice rómskych podnikateľov, ktorý je zároveň poslancom obecného zastupiteľstva. 

Aj miestna komunita podľa jeho slov zápasí s problémami typickými pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva, teší ho však, že sa mnohí zmenili a sú motiváciou pre ostatných. "Z mladých, čo som zobral do roboty, aj keď boli nevyučení, sú po roku praxe hotoví murári, vedia dokonca čítať z výkresov," vysvetlil Tancoš. 

Mladé rodiny si tak podľa jeho slov vedia svojpomocne postaviť rodinné domy, ktoré pribúdajú v posledných rokoch v Zámutove ako huby po daždi. "Dovolím si tvrdiť, že v rámci okresu sa v rómskych častiach obcí nikde tak nebuduje ako u nás v Zámutove. Choďte sa opýtať do vranovských stavebnín, kto tam najčastejšie nakupuje," odkazuje Tancoš. Práca je to, čo pomôže Rómom zmeniť sa, tvrdí na základe vlastných skúseností. "Ak sú správne motivovaní, naučia sa všetkému. Nehovorím, že všetci, aj u nás sú takí, ktorí sú neporiadni a vyhovujú im sociálne dávky. Ale ja hovorím, pokiaľ práca nebude, nikto rómsku otázku nevyrieši. Nemám čo k tomu viac dodať."

Zámutovskí Rómovia majú medzi sebou šikovných stavbárov, podnikateľov, ale aj celkom úspešných športovcov. V okresnej futbalovej súťaži sú momentálne na druhom mieste. "Hráči, ku ktorým patrím aj ja, sú výlučne naši muži. Sme radi, že nám obec na ten šport prispieva. Myslím, že jej robíme dobré meno. Ďalšie zámutovské A mužstvo hrá síce vyššiu triedu, ale momentálne sú v tabuľke až na 14. mieste," pousmeje sa Tancoš.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články