Matica slovenská zažalovala svojho exšéfa, ide o národný poklad! | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Matica slovenská zažalovala svojho exšéfa, ide o národný poklad!

Bývalý predseda MS Markuš
Bývalý predseda MS Markuš
13.09.2011 17:17

BRATISLAVA – Trestné oznámenie na bývalého predsedu a ďalších funkcionárov z bývalého vedenia podala Matica slovenská. Ako informoval jej predseda, žaloba sa týka poškodzovania dobrého mena Matice v súvislosti s národným pokladom. Ten predchádzajúce vedenie kontroverzne investovalo.


Trestné oznámenia smerujú priamo na bývalého predsedu MS Jozefa Markuša, správcu Nadácie Matice slovenskej Vojtecha Porubského a bývalého predsedu Krajskej rady MS v Nitrianskom kraji Júliusa Žúbora.

Dôvodom je najmä investovanie peňazí aj z národného pokladu do dnes krachujúceho Podielového družstva Slovenské investície. Matica v súčasnosti posiela listy poškodeným s ponukou, že ich bude bezplatne zastupovať a pokúsi sa získať aspoň časť ich peňazí naspäť.

"Ako nástupcovia cítime morálnu zodpovednosť a snažíme sa im pomôcť," povedal Tkáč. Poškodených ľudí je približne 3500. "Zatiaľ sa nám podarilo získať na našu stranu asi 30 percent týchto ľudí," dodal.

Celková suma investovaných peňazí dosahuje približne 26 až 30 miliónov eur, z toho približne milión eur je z národného pokladu. Celú sumu sa však podľa Tkáčovho predpokladu zrejme nepodarí získať späť. "Odhadujem, že z tých 30 miliónov eur je reálne, že sa vráti možno jedna tretina," doplnil.

Matica by chcela tiež dosiahnuť, aby vedenie PDSI priznalo chybu, čo by ľuďom umožnilo dostať späť aspoň nejaké peniaze. "V tej chvíli môže poisťovňa, v ktorej bolo pre pochybenie vedenie PDSI poistené, vyplatiť aspoň zopár miliónov eur, ktoré by mohli poškodení klienti získať,“ vysvetlil Tkáč.

Matica slovenská sa zároveň na sneme, ktorý sa bude konať v sobotu 17. septembra v Martine, pokúsi zmeniť stanovy. Tým by bolo možné vylúčiť z výboru funkcionárov, ktorý podľa súčasného vedenia poškodili dobré meno MS.

Tkáč tiež nevylúčil, že čoskoro by mohli padnúť ďalšie trestné oznámenia, a to za neopodstatnené predaje bytov Matice v Bratislave.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, TAB
FOTO: Bleskovky

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články