°C

Streda, 27. máj 2020. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Kotleba vraj nevedel, čo predáva, dostal pokutu 500 eur

Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.07.2011 15:48

BANSKÁ BYSTRICA – Peňažný trest päťsto eur za prečin rozširovania extrémistických materiálov potvrdil dnes odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre Mareka Kotlebu (28). Brat bývalého šéfa Pospolitosti vo svojom obchode predával oblečenie a odznaky so symbolmi neonacizmu, neofašizmu, ako i skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.


Marek Kotleba vyhlásil, že nevedel, že na tričkách sú symboly neonacizmu, neofašizmu, ako i skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd, ktoré mali spojitosť s popieraním či spochybňovaním nacistickej genocídy. Tvrdí, že mu išlo o zisk a vychádzal v ústrety zákazníkom, ktorí o tovar prejavili záujem.

Vyhlásil, že tričká dovážal od dodávateľa v Nemecku, kde je firma oficiálne registrovaná a má licenciu.
Kotlebu odsúdili na základe odborného stanoviska znalca ad hoc. Ide o jediného človeka na Slovensku, ktorý sa zaoberá problematikou pravicového extrémizmu, pretože oficiálne znalecký odbor na to neexistuje.

Odborník uviedol, že na Slovensku riešil asi 45 podobných prípadov a konzultoval ich s kolegami v Čechách, kde znalecký odbor existuje viac ako desať rokov.

Marek Kotleba však jeho posudok odmietol, obžalobu označil za tendenčnú a zmanipulovanú. Vo svojom odvolaní na krajský súd požadoval oslobodenie. Celý proces označil za politický.

Prokurátor sa odvolal tiež, ale požadoval sprísnenie kvalifikácie. Podľa žalobcu mal súd hodnotiť počínanie Kotlebu ako zločin, pretože sa to konalo na verejnosti. Súdy však rozhodli, že samotný predaj tovaru je určený verejnosti a nie je potrebné to kvalifikovať osobitne. Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články