Nedeľa5. máj 2024, meniny má Lesana, Lesia, zajtra Hermína

Kríza nás zasiahne menej ako iné krajiny

BRATISLAVA - Predpoklady vývoja slovenskej ekonomiky sú vzhľadom na možné dôsledky celosvetovej finančnej krízy lepšie ako napríklad maďarskej ekonomiky, prípadne ekonomiky baltických štátov.

Tieto krajiny kríza podľa partnera spoločnosti Deloitte Slovensko zodpovedného za oddelenie finančného poradenstva Iana Childa zasiahne priamo i sprostredkovane v oveľa väčšom rozsahu ako Slovensko. Zároveň však dodáva, že v súčasnosti je ťažké tieto negatívne dopady spoľahlivo kvantifikovať. Na Slovensku sa pritom kríza prejaví sprostredkovane.

"Nakoľko je slovenská ekonomika silne proexportne orientovaná, pokles dopytu na našich exportných trhoch povedie k čiastočnému zníženiu aktivity výrobných spoločností a ich subdodávateľov na Slovensku, čo sa už začalo prejavovať znižovaním výroby a zamestnanosti v niektorých exportne orientovaných odvetviach," dodáva Ian Child. Podľa Childa sa zároveň dá očakávať aj zhoršenie dostupnosti úverov pre podnikateľský sektor, ako aj pre domácnosti.

To sa môže odraziť v spomalení investícií a rastu spotreby domácností. "Pretrvávajúca neistota môže zároveň spôsobovať, že nielen obyvateľstvo, ale aj podniky budú odkladať väčšie investície, čo bude negatívne vplývať na hospodársky rast," konštatuje Child. Ako ďalej vyplýva zo správy spoločnosti Deloitte Touche Tohmatsu, ktorá hodnotí vyhliadky svetovej ekonomiky za štvrtý kvartál tohto roka, globálna ekonomika naďalej čelí značnému riziku.

Podľa správy však rýchlosť a rozsah rôznych ozdravných vládnych úsilí sú dobrým znamením, že v nie príliš vzdialenej budúcnosti dôjde k jej zotaveniu. Správa, ktorú pripravili piati globálni ekonómovia spoločnosti Deloitte ďalej predpovedá, že aj keď ekonomiky rozvinutých krajín budú pokračovať vo významnom poklese, masívny prílev vládnych peňazí by mal obnoviť aktivitu na úverových trhoch a pripraviť pôdu na ozdravenie. Negatívne účinky tohto poklesu pritom majú pocítiť aj rozvíjajúce sa krajiny.

Podľa zverejnenej správy môže byť rekapitalizácia bánk pre ekonomiky užitočná, pričom finančné bremeno, ktoré znášajú daňovníci, nemusí byť nevyhnutne zaťažujúce. Správa však zároveň poznamenáva, že ekonomický pokles vyvolaný finančnými krízami zvykne byť hlbší a dlhší, ako v prípade poklesu, ku ktorému dôjde z iných dôvodov. "Na rozdiel od niektorých finančných kríz v minulosti táto vyústila do urýchlenej a masívnej vládnej odozvy na oboch stranách Atlantiku,“ uviedol Ira Kalish, riaditeľ pre globálnu ekonomiku Deloitte Research.

Ako ďalej dodáva existujú preto dôvody pre opatrný optimisticky strednodobý výhľad globálnej ekonomiky. Podľa správy bude výsledkom aktuálnej krízy aj posun v ekonomike Spojených štátoch amerických od dovoznej, zameranej na spotrebiteľa, k ekonomike založenej na vývoze. "Na druhej strane bude vývoj v Ázii smerovať k viac spotrebiteľsky orientovaným ekonomikám.

Táto situácia vytvára príležitosti a výzvy pre podnikanie v rozličných odvetviach,“ dodal Kalish. Oživiť aktivitu na úverovom trhu v USA má pritom pomôcť rekapitalizácia bánk. Konsolidácia bánk v Eurozóne by mala mať pozitívny dlhodobý vplyv na efektívnosť európskeho kapitálového trhu. "Nakoniec, rozvíjajúce sa ekonomiky Ruska, Indie a Číny ostatnú napriek spomaleniu dôležitými motormi globálneho rastu,“ konštatoval Kalish.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu