Nedeľa, 27. máj 2018. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

To, čo vytvoril Angličan v záhrade, berie dych: FOTO nádhery, akú inde nenájdete

V okolí domu to vyzerá ako v Brazílii
V okolí domu to vyzerá ako v Brazílii
16.07.2017 20:25

LEEDS - Zmeniť svoju záhradu na dažďový prales nemusí byť až také zložité. Angličan Nick Wilson (61) to dokázal, keď si splnil svoj dávny sen, ktorým dokonca pomáha aj charite. Zdôvodnil to tým, že pestovať v záhrade bežné rastliny sa mu vždy zdalo nudné. Jeho výtvor vyráža dych.


Všetko to začalo ešte v devätdesiatych rokoch, keď Nick navštívil tropickú záhradu v meste Cornwall. Tá ho tak očarila, že si zaumienil vytvoriť niečo podobné aj u seba doma v Leedsi. Pôvodný plán bolo zaobstarať si zopár exotických rastlín, no táto myšlienka ho tak pohltila, že nakoniec mu v záhrade "vyrástol" miniprales. Pred šiestimi rokmi ho dokonca sprístupnil verejnosti. Dvadsať rokov úsilia Britovi vraj stálo za to; návštevníci môžu obdivovať kombináciu hustých kapradín, bambusov a obrovských  listových rastlín.

To, čo vytvoril Angličan

To, čo vytvoril Angličan

"Všetko to začalo čilskou rebarborou, ktorú som si kúpil v záhradnom centre. Páčila sa mi, môže narásť až do výšky štyroch metrov a má obrovské listy," nadchýna sa a spomína na to, ako začal meniť svoj sen o pralese za oknami obývačky na skutočnosť. "Viezol som ju domov pripútanú bezpečnostným pásom v aute, aby sa jej nič nestalo," dodáva s úsmevom.

To, čo vytvoril Angličan

Wilson spojil svoju najväčšiu záľubu s ušľachtilým cieľom. Záhradu totiž už šesť rokov otvára aj pre verejnosť. Počas posledného dňa otvorených dverí sa mu podarilo pre charitu vyzbierať 2500 libier. Možno vás prekvapí, že údržba takejto záhrady nie je veľmi drahá; ročné náklady  neprekročia vraj viac ako dvesto libier. 

To, čo vytvoril Angličan

To, čo vytvoril Angličan

"V zime musím niektoré rastliny obaliť a chrániť proti mrazom, ktoré našťastie nie sú v Anglicku veľmi silné. Citlivejšie rastlinky zimujú v dome. Interiér som doplnil drevenými chodníkmi a doplnkami, aby bola atmosféra tropickej záhrady dokonalá," dodáva Nick. A keďže je tento milovník exotiky už aj dedko, najviac ho teší, že zo záhrady má radosť jeho vnuk. Ten sa hrá s umelými pavúkmi, vtákmi a inými zvieratkami, ktoré starý otec nakúpil do pralesu. 


Galéria

V okolí domu to

Nástroje k článkuZDROJ: gab
FOTO: profimedia.sk, Youtube/SWNS TV
VIDEO: Youtube/SWNS TV

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články