Streda, 25. apríl 2018. Meniny má Marek, zajtra Jaroslava.

Ako prežívajú bezdomovci krutú zimu: Zaobchádzajú s nami ako so zvieratami

Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.03.2017 08:00

PETROHRAD - Eduard Okunev žije už šesť rokov v uliciach Petrohradu. A aj keď sa môže chváliť tým, že je skúseným bezdomovcom, nikdy nemôže mať istotu, že v tomto ruskom meste s mrazivým počasím zimu prežije. "Ako prežiť na ulici, keď je 25 stupňov pod nulou? Bez pomoci dobrých ľudí to nejde," vysvetľuje štyridsaťtriročný muž, ktorý sa ocitol na ulici po rodinných sporoch.


V zime síce nie je mínus 40 alebo 50 stupňov ako každoročne na Sibíri, ale vietor, ktorý fučí od mora, a vlhkosť vzduchu spôsobujú, že pocitová teplota je v bývalej metropole ruských cárov oveľa nižšia ako tá, ktorú ukazuje teplomer. Je teda mnoho ťažšie znášať mínus 15 stupňov v Petrohrade ako v Moskve, kde je zima suchá. 

Ako prežívajú bezdomovci krutú

Večer teda Okunev nachádza útočisko vo vykurovanom stane, ktorý dáva bezdomovcom k dispozícii mimovládna organizácia Nočležka. Tá je jednou z mála, ktoré sa o bezdomovcov starajú. V Petrohrade, rovnako ako vo väčšine ruských veľkomiest, je málo súkromných i štátnych útulkov. Len málo mimovládiek prichádza na pomoc ľuďom žijúcim na ulici, na rozdiel od toho, čo možno vidieť v krajinách ako je Francúzsko, kde je obzvlášť v zime v pohotovosti celá sieť združení. 

Eduard prichádza každý večer do štvrte na severe Petrohradu, aby strávil noc v teple, rovnako ako dvadsiatka jeho súputníkov v nešťastí. Väčšinou to sú muži a každý má karimatku, na ktorej spia. Ráno vypijú čaj, aby sa zahriali, a potom zase vyjdú do mrazivých ulíc. Každý má svoju metódu, ako si nájsť teplý kútik. "Chodím na stanicu alebo hľadám nejakú pivnicu alebo pôdu, aby som nemusel byť vonku," hovorí Okunev, ktorý sa napriek ťažkým životným podmienkam starostlivo stará o svoj vzhľad. 

Ako prežívajú bezdomovci krutú

Zima v Petrohrade zabíja rovnako ako všade v Rusku. Oficiálne štatistiky chýbajú, ale hovorkyňa Nočležky, Vlada Gasnikovová, uvádza, že vlani v Petrohrade zahynulo 1122 bezdomovcov, z toho polovica v zime. Niektorí umierajú na podchladenie, iní na komplikácie spojené s chorobou. Mnohí tiež zahynú po konzumácii pančovaného alkoholu, ktorým sa zahrievajú, a ktorý je oveľa lacnejší než kvalitná vodka. 

Každé ráno mu bezdomovec ponúkal jediné jedlo, ktoré mal: A potom sa stala úžasná vec

Bezdomovci v Rusku rovnako ako inde majú problémy s lekárskou pomocou, hľadaním práce alebo prístrešia. Nočležka ponúka bezdomovcom prespanie v teple v stane so 52 miestami, ale taktiež im poskytuje právnu pomoc a hľadá im prácu či bývanie. Okrem tejto organizácie sa v Petrohrade o bezdomovcov nestará nikto. Mesto má síce k dispozícii byty, ale tie sú vyhradené osobám s dokumentmi, ktoré sú úradne registrované. Tieto prístrešky v skutočnosti nikto nevyužíva. 

Ako prežívajú bezdomovci krutú

Rovnako ako Edo sa podľa Nočležky 40 percent ľudí ocitlo na ulici po rodinných konfliktoch. Každý piaty bezdomovec sa stal obeťou vydierania, 14 percent tvoria bývalí väzni a len tri percentá imigranti. "Zaobchádzajú s nami ako so zvieratami," sťažuje sa päťdesiatosemročný Sergej Petrenko, ktorého vyhnali z jednej stodoly. "Bol som tam dva týždne a nikoho som neobťažoval. Potom ma jeden z nájomníkov vyhodil na ulicu." 

Podľa Petrenka musia bezdomovci čeliť nielen mrazivým teplotám, ale aj ľadovému prístupu obyvateľov Petrohradu. "Keď ste na ulici, je to vaša chyba. To si myslí väčšina ľudí. Samozrejme sa nájdu aj dobrí ľudia, ale väčšina s nami nechce mať nič spoločné," poznamenáva trpko. Sergejov život sa zastavil, keď sa ocitol na ulici. A aké má plány? Prežiť do konca zimy, dodal. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, np
FOTO: Youtube/ RBTH video, TASR/AP
VIDEO: Youtube/ RBTH video

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články