Nedeľa19. máj 2024, meniny má Gertrúda, zajtra Bernard

Brutálne dobitý Chovanec: Slováci sa stretli v Bruseli! Na námestí usporiadali pietnu spomienku

Policajtka hajlovala, zatiaľ čo šiesti ďalší policajti mali kľačať 16 minút na hrudníku Chovanca.
Policajtka hajlovala, zatiaľ čo šiesti ďalší policajti mali kľačať 16 minút na hrudníku Chovanca. (Zdroj: Reprofoto - Youtube/7sur7)

BRUSEL - Približne 40 Slovákov žijúcich v Belgicku sa v nedeľu doobeda zúčastnilo na pietnej spomienke na slovenského občana Jozefa Chovanca. Ten zomrel koncom februára 2018 po zadržaní letiskovou políciou na letisku v Charleroi a po následnom neprimeranom zákroku polície v cele predbežného zadržania, ktorý je stále predmetom súdneho vyšetrovania.

Organizátormi občianskeho podujatia na Schumanovom námestí v Bruseli boli mladí Slováci pôsobiaci v tomto meste - Helena Blahová a Andrej Šebesta. Na podujatí vystúpil aj chargé d'affaires Veľvyslanectva SR v Belgicku Andrej Michalec. Uviedol, že veľvyslanectvo SR si vysoko cení postoj slovenskej komunity a jej prejavy solidarity s rodinou Chovanca. 

"Podporujeme tento postoj," povedal Michalec a zdôraznil, že veľvyslanectvo sa tomuto prípadu "zodpovedne a dôsledne" venuje od jeho začiatku, podobne ako to robí aj celý rezort slovenskej diplomacie. "Sme v kontakte s rodinou pána Chovanca. Naším záujmom je a zostáva záujem rodiny pána Chovanca, čiže dôsledné vyšetrenie prípadu," opísal situáciu Michalec.

Belgická polícia ho dobila ako zviera! Rodina je zdrvená: Ocko vstávaj, kričala Chovancova dcéra

Blahová na úvod podujatia pripomenula doteraz známe skutočnosti, že Chovanec na letisku v Charleroi čelil "týraniu" polície a následne zomrel v nemocnici. V mene všetkých prítomných a širšej slovenskej komunity v Belgicku vyjadrila sústrasť rodine Jozefa Chovanca a tiež nádej, že sa celý prípad podarí uspokojivo vyšetriť.  

Podľa Šebestu je pre Slovákov v Belgicku tento prípad citlivý aj preto, že letisko v Charleroi považujú za svoje "domovské" letisko. Najčastejšie ho totiž využívajú pri návrate domov. Dodal, že akcia v Bruseli bola na jednej strane protestom proti "prešľapu polície, ktorý nemá obdobu" a na druhej strane išlo o vyjadrenie podpory zosnulému Slovákovi. Šebesta zároveň ocenil, že miestna bruselská polícia bola veľmi nápomocná a udelila povolenie na túto verejnú akciu v priebehu iba šiestich hodín namiesto zvyčajných niekoľko týždňov čakania.

Snaha pretlmočiť odkaz Chovancovej rodiny

Slovenka Lenka Christiaens počas svojho príhovoru zdôraznila, že nikto sa nevyjadruje priamo v mene rodiny Jozefa Chovanca, avšak na podujatí ide o snahu pretlmočiť odkaz jeho rodiny tak, ako ho chápu Slováci v Belgicku. Pripomenula, že pietne zhromaždenie sa koná v blízkosti tunela Schuman, kde Chovanec a jeho slovenskí zamestnanci pracovali vyše päť rokov.

"Jeho rodina si cení, že stojíme za nimi. Nikto z nich to nechce zbytočne nafukovať, prajú si iba pravdu a spravodlivosť a ešte viac si prajú, aby sa niečo podobné nikdy nezopakovalo. Mnohí z nás sa s tým vedia zosobniť," vysvetlila Christiaens. "Tento príbeh je niečo, na čo my ako Slováci nemôžeme zabudnúť," spresnila.

Občianske podujatie podporil aj rímskokatolícky kňaz Marek Sitár zo Slovenskej katolíckej misie v Bruseli. "V kostole som aktívne viedol modlitby za zosnulého Jozefa, ktorý s nami chodieval do kostola a na ktorého si doteraz mnohí pamätajú. Tiež za jeho rodinu a za spravodlivé posúdenie jeho príbehu v spoločnosti," povedal Sitár.

Belgická polícia sa hanbí

Belgická polícia sa hanbí za kauzu, ktorá vo februári 2018 viedla k smrti slovenského občana Jozefa Chovanca. V rozhovore to uviedol Andrej Šebesta, jeden z dvoch organizátorov nedeľňajšej pietnej akcie na pamiatku Jozefa Chovanca v Bruseli. Andrej Šebesta, Slovák pracujúci v súkromnom sektore v Bruseli, spolu s Helenou Blahovou, ďalšou mladou Slovenkou žijúcou v Belgicku, sa rozhodli zorganizovať verejné podujatie s cieľom vyjadriť solidaritu s rodinou zosnulého Slováka a odsúdiť nevhodné praktiky polície.

Šebesta za týmto účelom oslovil policajný okrsok, pod ktorý patrí Schumanovo námestie, v tesnom susedstve inštitúcii EÚ. Ide o rovnaké miesto, kde mala miestna slovenská komunita už niekoľko protestných podujatí po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Šebesta uviedol, že ho príjemne prekvapila ústretovosť miestnej polície. "Hovorí sa veľmi veľa negatív na aféru belgickej polície a to, čo sa stalo bolo niečo strašné. Ide o veľké pochybenie polície. Avšak na strane druhej treba povedať, že podujatie sme zorganizovali veľmi rýchlo," uviedol Šebesta.

Na políciu volal minulý týždeň v piatok (4.9), pričom sa stretol s veľkou ochotou. "Boli veľmi ústretoví, flexibilní, poradili a v priebehu šiestich hodín nám dali povolenie, na ktoré sa normálne čaká desať dní. Podľa práva každú akciu treba oznámiť desať dní dopredu. Povedali mi, že je to aj v ich záujme, aby sa táto vec vyšetrila a aby si očistili svoje meno, lebo ich poslaním je chrániť poriadok a ľudí," dodal Šebesta. Miestny inšpektor polície mu podľa jeho slov povedal, že ak malá menšina príslušníkov v radoch polície urobí niečo zlé, tak to vrhne negatívne svetlo aj na ostatných a pokazí celkový obraz polície. A ako mu bolo povedané, snahou belgickej polície je dokázať, že väčšina jej členov sú tí slušní a dobrí policajti, ktorí si ctia svoje poslanie.

Viac o téme: StretnutieSpomienkaBruselJozef Chovanec
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu