Sobota27. apríl 2024, meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila

Pozornosť Európy sa sústredí na talianske voľby: V hre sú aj neofašistické hnutia

Voľby v Taliansku.
Voľby v Taliansku. (Zdroj: SITA/Maurizio Degl'Innocenti/ANSA via AP)

RÍM - V Taliansku sa v nedeľu o 07.00 h SEČ začali parlamentné voľby, ktoré mnohí analytici označujú za najdôležitejšie hlasovanie tohto roku v Európe. Právo voliť má v Taliansku 46 miliónov ľudí. Prvé výsledky hlasovania by mali byť známe po 23.00 h SEČ, keď sa zatvoria volebné miestnosti.

Talianski voliči vo voľbách zvolia 630 poslancov Snemovne a 315 členov Senátu. Hlasuje sa prvýkrát podľa nového volebného zákona, ktorý nadobudol platnosť v polovici vlaňajšieho novembra. Nový zákon zvýhodňuje volebné koalície. O priazeň voličov sa v tábore centristov uchádza najmä Demokratická strana (PD) na čele s expremiérom Matteom Renzim a jej spojenec, strana Viac Európy (+Europa), vedená exministerkou zahraničných vecí Emmou Boninovou. 

V ľavej časti politického spektra je koalícia strán pod názvom Slobodní a rovní (LeU), ktorá je radikálnejšia než PD. V tábore pravice vznikla koalícia vedená stranou expremiéra Silvia Berlusconiho Vpred Taliansko (Forza Italia, FI), ktorá svoju kampaň venovala problému ilegálneho prisťahovalectva, bezpečnosti a kúpnej sily obyvateľstva. Koalíciu s Berlusconiho stranou tvoria  xenofóbna a populistická Liga Severu (LN), ktorá k témam jeho strany pridala ešte prísľub referenda o eure, a Bratia Talianska (FdI) - krajne pravicová strana s kampaňou založenou na obrane suverenity a národnej identity.

O vstup do parlamentu sa chcú pokúsiť aj dve neofašistické hnutia: CasaPound (CPI), ktoré sa označuje za dediča ideí diktátora Benita Mussoliniho a snaží sa o "fašizmus tretieho tisícročia", a Nová sila (Forza nuova, FN) vedená Robertom Fiorim, ktorej aktivisti počas predvolebnej kampane organizovali niekoľko demonštrácií proti prisťahovalcom. Prieskumy verejnej mienky avizovali, že najvyšší počet hlasov by mohlo vo voľbách získať protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S), čo však aj tak nebude stačiť na vytvorenie jednofarebnej vlády. Počas predvolebnej kampane M5S odmietlo povolebné koalície, ale jeho líder Luigi Di Maio naznačil ochotu a otvorenosť k rokovaniam.   

Pravicové a ľavicové strany pred voľbami vytvárali koalície, ale v Taliansku nie je zvykom cítiť sa viazaný sľubmi danými počas predvolebnej kampane. Po voľbách je preto podľa analytikov možný aj vznik spojenectiev, ktoré sa možno v deň volieb javia ako veľmi nepravdepodobné. Z prieskumov však vyplýva, že v Taliansku sa môže veľmi ľahko stať aj to, že ani jednej zo strán či koalícií sa nepodarí získať v parlamente väčšinu. 

Analytici upozorňujú, že ak sa politikom nepodarí vytvoriť koalíciu, nevznikne vláda a Taliansko bude paralyzované, čo sa prejaví aj na osude Európy. Výsledok týchto volieb môže výrazne ovplyvniť situáciu v eurozóne a potenciálne ju opäť dostať do krízy. Okrem nestability vlády sa za jedno z veľkých rizík označuje aj rozdelenie krajiny na tri časti, a to podľa geografického princípu.

Veľkou neznámou volieb v Taliansku sú už dlhý čas nevoliči, ktorých počet narastá - najmä na juhu krajiny. V roku 2013 svoje volebné právo nevyužila štvrtina Talianov. V najjužnejších regiónoch krajiny voliť nešlo až 36 percent registrovaných voličov. Ako píše agentúra AP, mnoho voličov zrejme zneistí aj samotné hlasovanie podľa nového volebného zákona, v dôsledku čoho bude možno veľa hlasov neplatných. Spolu s voľbami do celorepublikového parlamentu sa v krajoch Lombardsko a Lazio rozhoduje o rozdelení hlasov v regionálnych zastupiteľstvách.

Nastalo znepokojenie

Predseda talianskeho Senátu Pietro Grasso vyjadril znepokojenie, že niektoré volebné miestnosti v sicílskom Palerme boli v nedeľu aj niekoľko hodín po začiatku talianskych parlamentných volieb zatvorené, pretože sa tam oneskorilo doručenie správnych hlasovacích lístkov. Grasso na Twitteri uviedol, že takéto zdržania a chyby sú "neakceptovateľné". Predseda Senátu, ktorý odišiel z vládnej Demokratickej strany a založil novú stredoľavicovú stranu, vyjadril nádej, že takéto problémy neodradia voličov od hlasovania.

Agentúra AP pripomína, že úrady v Palerme museli cez noc nanovo vytlačiť 200.000 hlasovacích lístkov, pretože tam predtým doručili zlé lístky. Tým sa oneskorilo otvorenie niektorých volebných miestností.

V Ríme sa medzitým voliči sťažovali, že hlasovacie lístky sú príliš komplikované, aby im porozumeli. Tlačová agentúra ANSA pokladá za pravdepodobné, že výsledky volieb budú mať v dôsledku nezrovnalostí dohru na súde. Viac ako 46 miliónov Talianov má právo voliť v parlamentných voľbách, ktoré mnohí analytici označujú za najdôležitejšie hlasovanie tohto roku v Európe. Môžu medziiným určiť, či sa Taliansko podvolí populistickým, antiestablišmentovým a krajne pravicovým náladám, ktoré rezonovali v minulých rokoch vo veľkej časti Európy.

Viac o téme: VoľbyTaliansko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu