Piatok, 20. apríl 2018. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

Šéf iránskej diplomacie: Mimoriadne zasadanie OSN je ďalšou hrubou chybou USA a Trumpa

Mohammad Džavád Zaríf
Mohammad Džavád Zaríf
06.01.2018 10:55

BRATISLAVA - Rozhodnutie Spojených štátov zvolať mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady (BR) OSN o protestoch v Iráne je ďalšou hrubou zahraničnopolitickou chybou administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, domnieva sa iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.


Šéf iránskej diplomacie v piatok večer na Twitteri napísal, že Bezpečnostná rada "odmietla očividný pokus Spojených štátov zneužiť jej mandát". Väčšina BR OSN zdôraznila, že je potrebné plne implementovať jadrovú dohodu a nevmiešavať sa do záležitostí iných krajín, tweetoval Zaríf. "Ďalšia hrubá chyba zahraničnej politiky Trumpovej administratívy," konštatoval iránsky diplomat.

Spojené štáty zvolali v piatok zasadnutie BR OSN po tom, ako vyjadrili morálnu podporu protivládnym protestujúcim v Iráne počas týždňa demonštrácií a protidemonštrácií v islamskej republike. Trump a členovia jeho vlády vyzdvihli iránskych protivládnych demonštrantov ako ľudí, ktorí sa postavili represívnemu a skazenému režimu, snažiacemu sa ich umlčať.

Rusko a Irán však v pléne Bezpečnostnej rady ostro kritizovali, že Washington zaťahuje najmocnejší orgán OSN do vnútroštátnej záležitosti. A aj zástupcovia viacerých ďalších krajín v BR OSN - od Číny až po "nováčika" Rovníkovú Guineu - vyjadrili pochybnosti, či je táto rada správnym fórom pre túto otázku.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články