Štvrtok2. máj 2024, meniny má Žigmund, zajtra Galina

Šéf poľskej diplomacie po neúspechu: Teraz je zrejmé, že v súčasnej EÚ udáva tón Nemecko

Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski (Zdroj: TASR)

VARŠAVA - Šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski po neúspešnom pokuse Varšavy znemožniť znovuzvolenie Donalda Tuska do čela Európskej rady alebo zabrániť dnes hlasovaniu o tejto otázke namieril kritiku do susedného Nemecka.

Podľa jeho slov je teraz zrejmé, že práve Berlín udáva tón v súčasnej Európskej únii, pričom sa treba pozastaviť nad tvrdým spôsobom, akým presadzuje svoju politiku. Minister zahraničných vecí v kabinete premiérky Beaty Szydlovej, ktorá dnes v Bruseli zotrvala na stanovisku, že bez súhlasu Poľska nemôže summit prijať žiadne rozhodnutie, avšak zostala s výhradami voči svojmu predchodcovi vo funkcii poľského premiéra osamotená, uviedol, že na celej konfigurácii sa nič nezmení. Varšava sa totiž v uplynulých 30 mesiacoch nedočkala žiadnej pomoci od Tuska a nemôže s ňou rátať ani naďalej, vyplynulo z diplomatových slov.

Podľa informácií zdrojov z dejiska summitu, na ktoré sa odvoláva spravodajská stanica TVN24, k hlasovaniu o osobe predsedu Európskej rady prakticky nedošlo. Predseda vlády úradujúcej predsedníckej krajiny Únie - Malty - Joseph Muscat, totiž krátko po tom, čo rokovaciu sieň opustil Tusk, oslovil kolegov, či niekto má námietky voči znovuzvoleniu doterajšieho predsedu Európskej rady. Jediným, kto zdvihol ruku, bola následne poľská premiérka, ktorá si už skôr ako jediná vzala slovo. Tusk sa tak po chvíli mohol vrátiť do rokovacej siene a hlasovanie o jeho budúcnosti už fakticky nebolo potrebné, informovala TVN24.

Samotný Tusk, ktorý prostredníctvom sociálnych sietí vyjadril poďakovanie všetkým svojim stúpencom, sa neskôr nechal počuť, že osobitne ďakuje za obrovský prejav solidarity, ktorá pre neho osobne vždy bola mimoriadne dôležitá, a to rovnako tak v súkromí, ako aj v politike. Aj keď si uvedomuje možný paradox v tom, čo hovorí, rozhodnutie kolegov vníma ako prejav jednoty a mieni spolupracovať so všetkými bez výnimky, pretože sa cíti oddaný zjednotenej Európe. Poľský expremiér súčasne prisľúbil, že nesklame očakávania a vyzval: Dajme sa do práce.

Vo Varšave vyvolalo potvrdenie Tuska na čele Európskej rady veľkú radosť jeho niekdajších straníckych kolegov z medzičasom opozičnej Občianskej platformy (PO), ale aj niektorých iných opozičných politikov, a zároveň nesúhlasné, niekedy až hrdinské vyjadrenia plné obdivu k postupu premiérky a šéfa diplomacie z radov vládnej strany Právo a spravodlivosť.

Jej líder, bývalý poľský premiér Jaroslaw Kaczyňski na tlačovej konferencii v priestoroch Sejmu vo Varšave večer povedal, že z dlhodobého hľadiska sa postup Poľska, ktoré ukázalo, že má vlastný názor a nebojí sa postaviť zoči-voči všetkým, vyplatí. Netajil rozčarovanie nad postupom maďarského premiéra Viktora Orbána, avšak dodal, že si uvedomuje, akému tlaku čelil. Na margo Tuska zazneli z jeho úst už opakovane kritické pripomienky obohatené tentoraz i o konštatovanie, že už nebude môcť pôsobiť vo farbách poľskej trikolóry, pretože stratil lojalitu k vlastnej krajine.

Poľsko je pre zvolenie Tuska pripravené odmietnuť prijatie záverov summitu

Kancelária poľskej premiérky Beaty Szydlovej na sociálnej sieti Twitter informovala, že Poľsko dnes odmietne prijať závery summitu lídrov členských štátov EÚ. Poľsko nechce prijať závery, pretože napriek jeho nesúhlasu Donald Tusk obhájil post predsedu Európskej rady. Podľa diplomatických zdrojov poľská premiérka Beata Szydlová nevylúčila možnosť, že pre znovuzvolenie Tuska napriek odporu Poľska zablokuje prijatie záverov dnešného zasadnutia lídrov členských štátov EÚ. Členské štáty sa ale podľa uvedených zdrojov počas večernej časti pokúsia Poľsko presvedčiť, aby zmenilo názor.
 
Postoj Poľska pre agentúru DPA okomentoval maltský premiér Joseph Muscat, ktorý viedol zasadnutie Európskej rady pri rozhodovaní o jej predsedovi. "Myslím si, že je celkom zjavné, že poľská vláda prijala politické rozhodnutie vetovať alebo neprijať závery summitu nezávisle od toho, čo obsahujú," uviedol Muscat. Na tlačovej konferencii staronový predseda Európskej rady Donald Tusk uviedol, že napriek rozporom bude s poľskou vládou naďalej komunikovať. "Budem spolupracovať s každým členom Európskej rady a urobím všetko pre to, aby som zabránil politickej izolácii Poľska," vyhlásil.
 
Tusk sa poďakoval za dôveru, ktorú mu udelením ďalšieho mandátu "europrezidenta" vyjadrili členské štáty. Sľúbil, že sa bude snažiť o jednotnú Európu a pri jej budovaní sa spolieha na spoluprácu so všetkými členmi Únie. Na otázku z publika, ako bude komunikovať s poľskou vládou, zaglosoval: "Po poľsky." Posolstvo venované Varšave zhrnul do krátkeho odkazu: "Daj si pozor, keď páliš mosty, pretože keď sú raz preč, už sa po nich nikdy viac nedá prejsť."
 
Na spoločnej tlačovej konferencii Tuska s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom obaja privítali, že po prvý raz po desiatich rokoch všetky členské štáty ekonomicky rastú a klesá nezamestnanosť. Tusk vyhlásil, že "tvorba pracovných miest je najlepším nástrojom na boj proti populistom". Obaja sa vyjadrili za uzatváranie obchodných dohôd medzi Úniou a tretími štátmi. Tusk ohlásil tvrdý postup proti nekalým obchodným praktikám. Juncker bol konkrétnejší a uviedol, že "je potrebné vytvoriť si nový model spolupráce s Čínou".
 
Aktuálny summit je prvým v novej budove Európskej rady s názvom "Europa". Juncker ju označil názvom "Tusk Tower". Počas večernej časti summitu budú lídri hovoriť o európskej prokuratúre, obrannej a bezpečnostnej politike EÚ a západnom Balkáne. Tusk na margo Balkánu vyhlásil, že "veci sa tam vymkli z kontroly pre dlhodobý vplyv určitých aktérov".
Viac o téme: NemeckoDonald TuskWitold Waszczykowski
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu