Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Trump hájil na odvolacom súde cestovný zákaz: Ak to nevyjde, poženiem to na Najvyšší súd!

Donald Trump
Donald Trump (Zdroj: SITA/AP)

SAN FRANCISCO - Sudcovia deviateho obvodného odvolacieho súdu v San Franciscu si v utorok vypočuli argumenty americkej vlády a niekoľkých štátov, ktoré sa stavajú proti zákazu vstupu občanov zo siedmich prevažne moslimských krajín do USA. Zákaz zaviedol koncom januára prezident Donald Trump.

Hovorca súdu vopred vyhlásil, že verdikt v tejto kauze zrejme nepadne v ten istý deň, ale až v priebehu tohto týždňa. Obe strany sporu sa budú môcť v prípade nespokojnosti s verdiktom obrátiť na najvyšší súd. Federálny sudca v Seattli minulý týždeň dočasne zablokoval Trumpov cestovný zákaz. Americká administratíva sa proti tomuto dočasnému zablokovaniu odvolala a kauzu teraz rieši spomínaný odvolací súd v San Franciscu. Štát Washington, Minnesota a ďalšie štáty vyhlasujú, že odvolací súd by mal povoliť, aby dočasné zablokovanie zákazu zostalo v platnosti, kým ich právna kauza neprejde celým právnym systémom.

Vláda žiada odvolací súd v San Franciscu, aby obnovil platnosť Trumpovho cestovného nariadenia, a tvrdí, že prezident má právomoc rozhodnúť, kto môže vstúpiť alebo zostať na pôde USA. Administratíva amerického prezidenta Trumpa požiadala v utorok odvolací súd v San Franciscu, aby rozhodol, že federálny sudca v Seattli nekonal správne, keď pozastavil prezidentov zákaz cestovania do USA pre občanov zo siedmich prevažne moslimských krajín a pre všetkých utečencov.

"Kongres jasne splnomocnil prezidenta, aby dočasne zablokoval vstup určitým kategóriám cudzincov," uviedol advokát August Flentje, ktorý je osobitným právnym zástupcom amerického ministerstva spravodlivosti, keď mu trojčlenná porota sudcov na deviatom obvodnom odvolacom súde v San Franciscu intenzívne kládla otázky. "Presne to prezident urobil," povedal Flentje na začiatku hodinovej argumentácie, ktorá prebiehala telefonicky a vysielali ju naživo na internete. Advokát vyhlásil, že prezidentovo nariadenie je na základe ústavy USA platné.

Trump nariadením z 27. januára zakázal na 90 dní vstup do USA cestujúcim z Iránu, Iraku, Líbye, Somálska, Sudánu, Sýrie a Jemenu a tiež všetkým utečencom na 120 dní - výnimkou sú utečenci zo Sýrie, ktorým zakázal vstup na neurčitý čas. Trump bránil opatrenie ako nutné pre národnú bezpečnosť. Avšak jednotlivci, štáty a organizácie na obranu občianskych práv napadli zákaz na súdoch s tým, že Trumpova administratíva neposkytla dôkazy, že nariadenie bolo reakciou na hrozbu.

Odporcovia opatrenia takisto tvrdia, že zákaz je diskriminačný voči moslimom. Zákaz je najviac polarizujúcim činom Trumpovho krátkeho pôsobenia v prezidentskom úrade. Trump už počas predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016 sľuboval, že zníži ilegálne prisťahovalectvo, najmä z Mexika, a že zlikviduje islamistické násilie. Jeho cestovný zákaz vyvolal protesty a chaos na amerických aj zahraničných letiskách. Skúsení predstavitelia z oblasti národnej bezpečnosti, významné technologické spoločnosti a predstavitelia justície z vyše desiatky štátov podporili právnu bitku proti Trumpovmu zákazu.

Súd oznámil, že o cestovnom nariadení rozhodne "čo najskôr" 

Americký federálny odvolací súd v San Franciscu rozhodne "čo najskôr", či obnoví platnosť nariadenia prezidenta Donalda Trumpa, ktorým obmedzuje vstup cestujúcich z vybraných siedmich moslimských krajín a prisťahovalcov do USA. Oznámil to v utorok odvolací súd, keď si vypočul argumenty oboch strán súdneho sporu - vlády a dvoch amerických štátov, ktoré sa stavajú proti Trumpovmu nariadeniu.

Advokáti amerického ministerstva spravodlivosti a severozápadného štátu Washington predniesli svoje argumenty na deviatom obvodnom odvolacom súde v San Franciscu v utorok počas hodinového konferenčného hovoru. Súd ho vysielal naživo na svojej webovej stránke, keďže verejnosť prejavila o kauzu obrovský záujem.

Právny zástupca štátu Washington, Noah Purcell, povedal trojčlennej súdnej porote, že obnovenie zákazu "vrhne túto krajinu naspäť do chaosu", ktorý vládol na letiskách po zavedení nariadenia. Podľa slov Purcella Trumpovo nariadenie podpísané 27. januára spôsobilo, že študenti Washingtonskej štátnej univerzity uviazli v zahraničí, navyše odlúčení od rodín, a ľuďom s dlhodobým povolením na pobyt v USA zabránilo cestovať do cudziny.

August Flentje, osobitný právny zástupca amerického ministerstva spravodlivosti, uviedol, že ak zablokovanie platnosti Trumpovho cestovného zákazu vďaka minulotýždňovému verdiktu súdu nižšieho stupňa bude naďalej platiť, spôsobí to "nenapraviteľné škody". Flentje argumentoval, že cestovné nariadenie vyplýva z právomoci, ktorú na prezidenta delegoval americký Kongres. Flentje tiež zdôraznil, že potreba ďalšieho preverovania osôb na základe Trumpovho nariadenia vychádza zo "zhoršujúcich sa podmienok v určitých krajinách".

Keď ho však sudca William Canby jr. požiadal, aby uviedol trestný čin spáchaný niekým, kto dostal vstupné víza a pochádza z niektorej zo siedmich prevažne moslimských krajín zahrnutých do zákazu, Flentje pripustil, že taký zločin nebol zaznamenaný. Ústredným problémom kauzy nie je ani tak otázka, či má súd obnoviť zákaz vstupu určitých občanov do USA, ale skôr otázka, či Trumpovo nariadenie nie je vlastne zákazom vstupu moslimských prisťahovalcov. A taký zákaz by zrejme porušoval ústavu.

Flentje trval na tom, že nariadenie nie je namierené proti moslimom, avšak Purcell poukazoval na výroky Trumpa a jeho poradcov, ktoré to potvrdzujú. Sudca Richard Clifton kládol naliehavé otázky obom stranám. Poukázal aj na to, že americký Kongres už v minulosti identifikoval spomenuté moslimské krajiny ako miesta, odkiaľ hrozí terorizmus, ale zároveň tieto krajiny reprezentujú iba malý zlomok moslimského sveta.

Sudca takisto donútil Flentjeho pripustiť, že Trump a jeho blízki poradcovia mali verejné vyhlásenia, ktoré môžu byť využité ako dôkaz o ich úmysle obmedziť prisťahovalectvo moslimov. Nie je jasné, kedy súd vydá verdikt, ale sudkyňa Michelle Friedlandová oznámila, že súd si je vedomý naliehavosti záležitosti a rozhodnutie vydá "čo najskôr". Proti verdiktu tohto odvolacieho súdu v San Franciscu sa môžu obe strany odvolať na najvyšší súd.

Trump už v utorok počas dňa novinárom v Bielom dome povedal, že je odhodlaný ísť s celou kauzou až na najvyšší súd. "Je to dôležité pre celú krajinu. Uvidíme, čo sa bude diať," vyhlásil. Trump nariadením z 27. januára zakázal na 90 dní vstup do USA cestujúcim z Iránu, Iraku, Líbye, Somálska, Sudánu, Sýrie a Jemenu a tiež všetkým utečencom na 120 dní - výnimkou sú utečenci zo Sýrie, ktorým zakázal vstup na neurčitý čas. Trump obhajoval svoj krok bezpečnostnými dôvodmi.

Viac o téme: Donald TrumpMigračná krízaCestovný zákaz
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu