Nedeľa5. máj 2024, meniny má Lesana, Lesia, zajtra Hermína

Rozdávali sa Pulitzerove ceny, zvíťazili články o Snowdenovi a NSA

Edward Snowden
Edward Snowden (Zdroj: SITA)

NEW YORK - Denníky Washington Post a Guardian získali v pondelok prestížnu Pulitzerovu cenu v kategórii služba verejnosti za odhalenie rozsiahlych sledovacích programov americkej vlády v sérii článkov, ktoré vychádzali z tajných dokumentov, poskytnutých bývalým spolupracovníkom NSA Edwardom Snowdenom. Uviedla to tlačová agentúra AP.

Pulitzerovu cenu za aktuálne spravodajstvo dostal americký denník Boston Globe za "dôkladné a citlivé" informovanie o bombovom útoku na Bostonskom maratóne a o pátraní po páchateľoch, ktoré potom nasledovalo.

Dva najväčšie a najuznávanejšie americké denníky, Washington Post a New York Times, získali po dve ceny - ale ďalšie ocenenia boli rozdané aj medzi množstvo väčších a menších médií.

Články o špionážnych programoch americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) odhalili, že vláda systematicky zhromažďuje informácie o miliónoch telefonátov a e-mailov Američanov - to všetko v snahe odvrátiť útoky teroristov. Po zverejnení však nasledoval veľký hnev verejnosti, ktorý donútil prezidenta Baracka Obamu stanoviť obmedzenia pre takéto sledovanie.

Reportáže "pomohli vyvolať veľmi dôležitú diskusiu o rovnováhe medzi súkromím a bezpečnosťou a táto diskusia stále prebieha", vyhlásil organizátor Pulitzerových cien Sig Gissler.

Články o NSA napísal Barton Gellman z Washington Post, ako aj Glenn Greenwald, Laura Poitrasová a Ewen MacAskill, ktorých reportáže zverejnil Guardian US, americká mutácia britského denníka so sídlom v New Yorku.

"Myslím, že je to fantastická správa," uviedla Poitrasová. "Je to potvrdenie Snowdenovej odvahy, obhajoba jeho odvahy a jeho túžby dať verejnosti vedieť, čo vláda robí," dodala novinárka. Snowden je v USA obvinený zo špionáže a ďalších trestných činov a v prípade usvedčenia mu hrozí 30 rokov väzenia. Dostal dočasný azyl v Rusku.

Snowden vydal vyhlásenie, v ktorom vzdal poctu "odvážnym reportérom a ich kolegom, ktorí pracovali tvárou v tvár mimoriadne silnému zastrašovaniu, vrátane násilného ničenia novinárskych materiálov, neprimeraného uplatnenia protiteroristických zákonov a mnohých ďalších spôsobov nátlaku, s cieľom zastaviť ich v práci". 

Redakcia denníka Boston Globe dostala správu o udelení ceny len jeden deň pred výročím bombového útoku na maratóne - pracovníci si obete uctili minútou ticha. Všetci v Boston Globe dúfajú, že nič podobné sa už nestane.

K bombovému atentátu došlo vlani 15. apríla, o život prišli traja ľudia a ďalších 260 utrpelo zranenia. Denníku New York Times priniesla udalosť Pulitzerovu cenu v kategórii reportážna fotografia - Josh Haner urobil fotoreportáž o obeti výbuchu, ktorá prišla o obe nohy.

New York Times dostal aj cenu v kategórii aktuálna spravodajská fotografia - Tyler Hicks si ju vyslúžil reportážou o teroristickom útoku v nákupnom centre Westgate v Keni. Washington Post získal druhú Pulitzerovu cenu v kategórii vysvetľujúce spravodajstvo za hĺbkový článok Eliho Saslowa o potravinových poukážkach v Amerike.

Pulitzerove ceny sú najuznávanejšie v americkej žurnalistike a každý rok ich udeľuje Kolumbijská univerzita na odporúčanie výboru významných novinárov i ďalších osobností. Obaja víťazi v kategórii služba verejnosti dostanú zlaté medaily. Ostatné ceny znamenajú odmenu vo výške 10.000 dolárov.

Chris Hamby z neziskovej organizácie Center for Public Integrity získal Pulitzerovu cenu za investigatívne spravodajstvo na tému, ako právnici a lekári zmanipulovali systém tak, aby baníci uhoľných baní trpiaci chorobou "čiernych pľúc" nedostali príspevky. 

Pulitzerovu cenu za domáce spravodajstvo získal David Philipps z Gazette of Colorado Springs za investigatívny článok, v ktorom odhalil, že armáda prepúšťa čoraz väčšie počty traumatizovaných vojnových veteránov, ktorí doma páchajú zločiny.

Cenu za zahraničné spravodajstvo udelili Jasonovi Szepovi a Andrewovi R.C. Marshallovi z tlačovej agentúry Reuters za ich reportáže o násilnom prenasledovaní moslimskej menšiny v Mjanmarsku (Barme). Jej príslušníci sa snažili pred prenasledovaním ujsť, ale často padli do rúk krutých gangov obchodujúcich s ľuďmi.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu