Pondelok10. jún 2024, meniny má Margaréta, Gréta, zajtra Jesika

Parlament definitívne schválil zmeny v Zákonníku práce!

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter po hlasovaní v zmenách Zákonníku práce Zobraziť galériu (2)
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter po hlasovaní v zmenách Zákonníku práce (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Od začiatku budúceho roka sa po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, obnoví súbeh výpovednej lehoty a odstupného.

Takémuto zamestnancovi zamestnávateľ poskytne odstupné nielen pri skončení pracovného pomeru dohodou, ale aj pri výpovedi z organizačných a zdravotných dôvodov. Výška odstupného bude pritom závisieť od počtu odpracovaných rokov. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú vo štvrtok schválil parlament.

Zmeny nastanú aj pri reťazení pracovných pomerov na určitý čas. Kým v súčasnosti je možné uzatvoriť pracovný pomer na určitý čas najviac na obdobie troch rokov a možno ho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci týchto troch rokov najviac trikrát, po novom bude možné takýto pracovný pomer dohodnúť najdlhšie na dva roky. V rámci týchto dvoch rokov ho zamestnávateľ môže predĺžiť či opätovne dohodnúť najviac dvakrát.

Poslanci tiež schválili vypustenie niektorých znakov definície závislej práce. Ide o znaky, ktoré hovoria o vykonaní práce na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a o tom, že ide o výkon práce, kde sa opakujú určené činnosti. Ministerstvo práce chce spresnením definície závislej práce zabrániť tomu, aby zamestnanci boli nútení k zmene svojho pracovného statusu, ak majú naďalej vykonávať tú istú prácu.

Schválená novela Zákonníka práce zavádza zmeny aj pre odborárov. Tí budú mať po novom právo spolurozhodovať o normách spotreby práce, či participovať pri skončení pracovného pomeru výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Odbory už pritom nebudú mať povinnosť preukazovať svoju reprezentatívnosť u zamestnávateľa. Zmeny nastanú aj pri nočnej práci. Vykonávať sa bude v čase od 22. do 6-tej hodiny ráno, nie ako tomu je v súčasnosti od 22. do 5-tej hodiny rannej.

V kolektívnej zmluve alebo pracovnej zmluve bude možné dohodnúť aj dlhšie výpovedné lehoty, ako stanovuje Zákonník práce. Na ľudí pracujúcich na dohody sa budú vzťahovať aj ustanovenia o pracovnom čase a minimálnej mzde. Upraví sa tiež konto pracovného času, a to tak, aby bolo možné využiť vyrovnávacie obdobie dlhšie ako 12 mesiacov za podmienky dodržania maximálnej dĺžky pracovného času priemerného týždenného pracovného času 48 hodín v rámci 12 mesiacov.

Poslanci Smeru-SD nepodporili žiadny opozičný pozmeňujúci návrh. Poslanec Július Brocka (KDH) navrhoval zakázať predaj v obchodoch cez nedele a sviatky, poslanec Igor Matovič (OĽaNO) chcel zavrieť obchody cez nedele od 6:00 do 14:00, či umožniť zamestnancom požiadať zamestnávateľa o finančný príspevok na stravu ako náhradu za stravné lístky.

Poslanec Jozef Mihál (SaS) neuspel s návrhom nemeniť definíciu závislej práce, nezaviesť súbeh výpovednej lehoty a odstupného, či vypustiť zmeny pre dohodárov. Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) neúspešne navrhol zaviesť súbeh výpovednej lehoty a odstupného len pre zamestnancov, ktorí odpracujú najmenej päť rokov a podporu Smeru nezískal ani jeho návrh osobitne chrániť malých zamestnávateľov, ktorí majú do 50 zamestnancov.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu