Nedeľa28. apríl 2024, meniny má Jarmila, zajtra Leo, Lea

Lajčák považuje zriadenie výboru pre lesby a gejov za relevantné

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Komunita LGBTI ľudí (lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálne identifikovaných ľudí) sa možno napokon dočká svojho výboru v Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Dnes kabinet síce schválil štatút rady bez takéhoto výboru. Novopečený šéf rady – vicepremiér a šéf diplomacie Miroslav Lajčák však návrh mimovládnych organizácií na zriadenie výboru považuje za relevantný.

„Ja som návrh na zriadenie tohto výboru dostal a budem sa naň pozerať maximálne otvorene a priaznivo,“ povedal Lajčák po rokovaní vlády.

Návrh prišiel na poslednú chvíľu, podľa Lajčáka už bolo potrebné radu sfunkčniť. Teraz však návrh na zriadenie tohto výboru pre sexuálne menšiny posúdia podobne, ako ďalšie návrhy výborov, ktoré už dostali (napríklad výbor na vzdelávanie v oblasti ľudských práv). Ak sa ukážu ako opodstatnené, je dosť pravdepodobné, že s takým návrhom Lajčák veľmi rýchlo príde, v žiadnom prípade sa tomu nebráni. Politický problém v návrhu nevidí. „Ja som nezaregistroval ani na vláde, ani mimo vlády žiadny politický problém s týmto návrhom,“ povedal s tým, že „to je o argumentoch, to nie je o predsudkoch ani politike“. Pokiaľ sa ukáže, že takýto výbor má byť zriadený, tak bude zriadený, tvrdí šéf rady Lajčák.

Zriadiť výbor vyzvali organizácie a združenia Iniciatíva Inakosť, Queer Leaders Forum, Transfúzia, Možnosť voľby, Občan, demokracia a zodpovednosť, ASPEKT, Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Quo Vadis a záujmové združenie žien MyMamy. "Nerovnaká váha zakázaných dôvodov diskriminácie v štruktúre rady je neospravedlniteľná," uviedli vo výzve. Poukazujú na rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva z februára tohto roku, v ktorom zdôraznil, že „diskriminácia na základe sexuálnej orientácie je rovnako závažná ako diskriminácia na základe rasy, pôvodu alebo farby pleti“. Takýto výbor v návrhu štatútu nefiguruje.

Slovensko pritom už v budúcom roku bude musieť vypracovať monitorovaciu správu o realizácii odporúčania Výboru ministrov Rady Európy, v ktorom vyzval členské štáty, aby „preskúmali existujúce legislatívne a iné opatrenia, pravidelne ich aktualizovali a zhromažďovali a analyzovali relevantné údaje za účelom monitorovania a odškodnenia za akúkoľvek priamu alebo nepriamu diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie alebo rodovej identity.“ Obdobné výbory sú podľa autorov výzvy štandardnou súčasťou poradných orgánov európskych vlád. "Ako príklad môžeme uviesť Výbor pro sexuální menšiny, ktorý existuje už od roku 2007 pri Rade vlády České republiky pro lidská práva".

Organizácie upozornili, že pri koncipovaní rady a jej výborov sa pôvodne vychádzalo z princípu, že každému zakázanému dôvodu diskriminácie podľa Antidiskriminačného zákona bude venovaný osobitný výbor rady. Autori výzvy hovoria, že predchádzajúca vláda bez zdôvodnenia tento princíp porušila a odmietla zriadiť výbor pre práva LGBTI ľudí. "Následne jedno z prvých uznesení rady prijaté drvivou väčšinou jej členov a členiek požadovalo zriadenie takého výboru. Uznesenie však vláda hlasmi ministrov za KDH a SDKÚ-DS ignorovala a výbor nebol opätovne zriadený," dodali.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu