Sobota, 21. apríl 2018. Meniny má Ervín, zajtra Slavomír.

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z Daeš zaútočili: Jakarta v chaose, streľba, výbuchy a obete!

Hlásia najmenej šesť mŕtvych
Hlásia najmenej šesť mŕtvych
14.01.2016 10:25

JAKARTA - K dnešným útokom v indonézskej metropole Jakarte sa prihlásila radikálna skupina Daeš. Terčom atentátov boli podľa Daeš cudzinci a bezpečnostné sily. Pri útokoch zahynulo sedem ľudí - päť útočníkov a dvaja civilisti. Správy o ich totožnosti sú ale zatiaľ nejasné. Podľa polície je medzi mŕtvymi civilistami jeden cudzinec. Niektoré indonézske zdroje tvrdia, že ide o Holanďana, podľa iných správ citovaných agentúrou Reuters zomrel Kanaďan.


Prvé spovede svedkov teroru v Istanbule: Desať mŕtvych, väčšina sú turisti z Európy

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z

"Bojovníci Daeš vykonali dnes ráno v indonézskom hlavnom meste ozbrojený útok, ktorého terčom boli cudzí štátni príslušníci a bezpečnostné sily poverené ich ochranou," uviedla tlačová agentúra spojená s IS.

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z

"Päť teroristov je po smrti," povedal novinárom indonézsky minister bezpečnosti Luhut Pandjaitan. "Zabití boli takisto jeden holandský a jeden indonézsky civilista," dodal.

Holandské úrady túto správu zatiaľ nepotvrdili. Holandský minister zahraničia Bert Koenders predtým uviedol, že jeden Holanďan utrpel v Jakarte vážne zranenie a je operovaný. "Útoky ukazujú, že terorizmus môže udrieť všade. Či už nakupujete v srdci Paríža, ste v kancelárii v New Yorku alebo na dovolenke v Jakarte," povedal.

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z

Podľa svedkov otriaslo centrom hlavného mesta Indonézie šesť silných explózií a následne sa medzi ozbrojencami a policajtmi rozpútala prestrelka. Agentúra AP uviedla, že mnoho výbuchov zaznelo od kaviarne Starbucks nachádzajúcej sa v rušnej štvrti Jakarty. Americký kaviarenský reťazec oznámil, že až do odvolania zatvára všetky svoje podniky v meste.

Člen ochranky miestnej banky Tri Seranto vypovedal, že videl, ako ku kaviarni Starbucks prišlo päť ozbrojencov, z ktorých minimálne traja boli samovražední atentátnici, ktorí sa na mieste odpálili. Indonézsky policajný šéf Budi Gunawan uviedol, že z piatich usmrtených útočníkov sú dvaja samovražední atentátnici.

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z

K výbuchom došlo na viacerých miestach vrátane kaviarne v obchodnom stredisku Sarinah, v blízkosti prezidentského paláca a kancelárií OSN, informovala spravodajská stanica BBC. Podľa indonézskych médií došlo k šiestim výbuchom. Polícia uviedla, že v najmenej jednom prípade útočil samovražedný atentátnik. Celkovo podľa nej útočilo najviac 14 militantov.

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z

Jeden zo svedkov pre agentúru AP povedal, že v kaviarni sa odpálili najmenej traja samovražední atentátnici a na neďaleké policajné stanovište zaútočili dvaja strelci. "Islamský štát sa vyhrážal, že Indonézia bude stredom jeho záujmu," povedal novinárom hovorca polície Anton Charliyan.

Po explóziách bolo ešte aspoň hodinu a pol počuť v Jakarte streľbu. O 9:20 SEČ indonézska polícia oznámila, že útoky skončili a bezpečnostné zložky majú nad mestom plnú kontrolu.

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z

"Tento čin jasne sledoval narušenie verejného poriadku a šírenie teroru medzi obyvateľstvom," uviedol vo vyhlásení indonézsky prezident Joko Widodo, ktorý je na pracovnej návšteve mesta Cirebon asi 150 kilometrov od metropoly. "Štát, národ aj ľudia sa nesmú obávať teroru a podľahnúť mu," zdôraznil prezident s tým, že sa vracia do hlavného mesta. Dodal tiež, že nariadil bezpečnostným zložkám vypátrať strojcov teroristických útokov.

MIMORIADNA SPRÁVA Teroristi z

Polícia tesne po začatí útokov uzatvorila celú oblasť, v ktorej sa nachádza množstvo úradov. Ľuďom v nej zároveň prostredníctvom reproduktorov nariadila, aby nevychádzali z budov. Na miesto následne dorazili stovky policajtov a vojakov v obrnených vozidlách.

Bomba aj v Turecku, hlásia pät obetí

Päť mŕtvych a najmenej 36 zranených si vyžiadal dnes bombový útok pred budovou policajného ústredia v juhovýchodnej tureckej provincii Diyarbakir. Explózia auta naloženého výbušninami zabila aj ženu a dieťa, informovala spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na miestne médiá.

K výbuchu došlo v okrese Činar, pred vchodom do policajnej budovy. Explózia okrem nej poškodila aj neďaleké obytné domy. Trosky budovy začali prehľadávať záchranári. Po výbuchu útočníci údajne odpálili na budovu niekoľko rakiet.

Agentúra DPA, ktorá sa odvolala na miestne médiá, uviedla, že útočníci strieľali aj na bezpečnostné sily. K útoku sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina. Turecké úrady však z neho podozrievajú militantov zo zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je aktívna v tejto provincii, dodala BBC.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, sz, ČTK
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články