Pondelok6. máj 2024, meniny má Hermína, zajtra Monika

Islamský štát žiada prepustenie teroristky: Vyhráža sa smrťou zadržiavaného pilota

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

KÁHIRA - Extrémisti z tzv. Islamského štátu (IS) zverejnili v noci nadnes nový hlasový záznam, na ktorom sa vyhrážajú, že ak jordánske úrady neprepustia do západu slnka irackú teroristku Sádžidu Ríšáwíovú, okamžite zabijú zadržiavaného pilota jordánskych vzdušných síl Muáza Kasásbu.

Informovala o tom agentúra Reuters. Odkaz číta pravdepodobne ďalší rukojemník džihádistov, Japonec Kendži Goto. Záznam, ktorý militanti zverejnili na webovej stránke YouTube, preveruje japonská vláda, potvrdil hovorca japonského premiéra Šinza Abeho. Militanti už zrejme zabili prvého z dvojice japonských rukojemníkov - Harunu Jukawu. "Som Kendži Goto. Toto je hlasový odkaz, ktorý mi poručili vám odovzdať. Ak do západu slnka štvrtka 29. januára mósulského času nebude Sádžida Ríšáwíová pripravená na tureckých hraniciach na výmenu za môj život, jordánsky pilot Muáz Kasásba bude okamžite zabitý," uvádza hlas na nahrávke.

Militanti zverejnili v utorok večer video, v ktorom vyhlasujú, že Gota zabijú do 24 hodín, ak nedôjde k prepusteniu atentátničky, čakajúcej na popravu za účasť na útoku na hotel v jordánskom Ammáne z roku 2005. Ríšáwíová prežila pre zlyhanie svojich výbušnín, útok si však vyžiadal životy 60 osôb. Japonsko vedie v Jordánsku tajné rokovania o prepustení oboch mužov, informácie o ich priebehu však nezverejňuje. Nepriame rozhovory prostredníctvom náboženských a kmeňových vodcov v Iraku vedie s IS aj Jordánsko.

OSN nedokáže doručiť humanitárnu pomoc do miest kontrolovaných IS

Organizácia Spojených národov nevie doručiť pomoc pre 600.000 ľudí v dvoch sýrskych mestách kontrolovaných extrémistami zo skupiny Islamský štát (IS). Informovala o tom dnes agentúra AP.
 Námestníčka vedúcej Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Kang Kjong-hwa dnes predstaviteľom Bezpečnostnej rady OSN povedala, že obyvatelia miest Rakka, ktoré je defacto hlavným mestom bojovníkov IS, a Dajr az-Zaur nedostali v decembri žiadnu potravinovú pomoc, pretože OSN nemá s tamojšími ozbrojenými skupinami uzatvorenú žiadnu dohodu.

Pravidelná správa OSN v súvislosti so snahami doručiť potravinovú a inú pomoc miliónom civilistov, ktorí sú uväznení v oblastiach bojov v sýrskej štyri roky trvajúcej občianskej vojne, bola podľa agentúry Reuters neradostná. Podľa predstaviteľky OSN humanitárnu potrebuje pomoc 12 miliónov ľudí v Sýrii, pričom 3,8 milióna ďalších utieklo do susedných krajín. Ďalších 7,6 milióna civilistov je vysídlených v rámci tejto krajiny.

Kang Kjong-hwa v tejto súvislosti vyzvala BR OSN, aby našla spôsob, ako túto vojnu ukončiť. Bezpečnostná rada neskôr vydala vyhlásenie, prostredníctvom ktorého tlmočila obavy v súvislosti s humanitárnou situáciou a "veľké znepokojenie" nad pretrvávajúcim porušovaním ľudských práv v Sýrii. Sýrska občianska vojna sa začala v marci 2011 prodemokratickým hnutím, ktoré prerástlo do ozbrojeného povstania proti prezidentovi Bašárovi Asadovi a vyvolalo viaceré regionálne konflikty. Podľa OSN zahynulo vo vojne už približne 200.000 ľudí.
 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu