Stále máme nádej: Jednoduché vynálezy, ktoré môžu zachrániť planétu Zem | Topky.sk

Štvrtok, 21. jún 2018. Meniny má Alojz, zajtra Paulína.

Stále máme nádej: Jednoduché vynálezy, ktoré môžu zachrániť planétu Zem

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: thinkstock.com
09.06.2017 09:03

PARÍŽ - Tieto vynálezy sa zameriavajú na presnú potrebu a umožňujú riešiť zložitú problematiku jednoduchými prostriedkami. Nové technológie už zachránili mnohé životy a môžu zachrániť aj celý svet, píše francúzsky denník Le Monde. Toto sú niektoré z nich.


VIDEO Katastrofálny pohľad do najodľahlejšieho kúta našej planéty

1. The Ocean Cleanup. Dvadsaťjedenročný Holanďan Boyan Slat možno našiel riešenie pre milióny ton plastového odpadu v oceánoch. Zdokonalil systém, ktorý dokáže zbierať plasty pomocou morských prúdov. Prvý prototyp filtrujúcej bariéry rozmiestnili vlani. Skladá sa z plavákov a sietí a jeden rok bude analyzovaný pomocou snímačov.

Stále máme nádej: Jednoduché
Zdroj: boyanslat.com

2. Práčka Xeros. Stephen Burkinshaw v spolupráci s firmou Xeros zdokonalil práčku, ktorej stačí miska vody, aby vyprala bežný kôš špinavej bielizne. Prístroj umožňuje znížiť spotrebu vody a elektriny. Pri praní pomáhajú plastové perličky, ktoré sú recyklovateľné a môžu byť použité stokrát po sebe.

3. Aquarius Spectrum je začínajúca firma, ktorá sa špecializuje na dohľad nad vodovodnou sieťou, presnejšie povedané na úniky vody. Straty v tejto sieti činia 20 až 40 percent. Spoločnosť vytvorila systém inteligentných meračov, ktoré v reálnom čase úniky zisťujú a umožňujú zasiahnuť.

4. Oriental White Goat. Skupina japonských vedcov zo spoločnosti Oriental Co. Ltd vymyslela metódu, ako recyklovať hory kancelárskeho papiera a vyrobiť z neho toaletný papier. Prístroj sa nazýva White Goat a je vysoký takmer dva metre. Zatiaľ sa predáva za cenu 100-tisíc dolárov (cca 89-tisíc eur).

5. Glowing Plant Project skúma, ako ovládnuť energiu z prírody. Vedci sa rozhodli vypestovať rastliny schopné svietiť v tme za pomoci techník syntetickej biológie. Je to spôsob, ako nahradiť tradičné zdroje svetla a v blízkej budúcnosti možno každé pouličné svietidlo fluoreskujúcim stromom.

6. Firma Cool Earth Solar vyvíja nový typ solárnych snímačov. Podľa odhadov by to malo značne znížiť náklady na stavbu solárnych elektrární schopných vyrábať zelenú energiu vo veľkom meradle za cenu porovnateľnú s uhoľnými elektrárňami.

7. Altaeros BAT je veterná elektráreň umiestnená v balóne s héliovou náplňou, ktorú vynašla spoločnosť Altaeros Energies. Išlo by o revolúciu vo svete veterných elektrární, a to ako v cene, tak pokiaľ ide o vyrobenú energiu, ktorej táto elektráreň dokáže vyrobiť dvakrát viac než bežná veterná elektráreň umiestnená na zemi.

8. MXM Pilo batéria sa nabíja pomocou pohybov človeka. Je určená pre malé elektrické prístroje, ktoré nevyžadujú stály zdroj energie, ako sú televízne ovládače alebo videohry.

9. Solaren je začínajúca firma, ktorá sa špecializuje na fotovoltaické panely. Slnečná energia sa získava vďaka satelitom. Panely zachytávajú slnečné lúče bez toho, aby to nejako ovplyvňovali mraky alebo dážď. Dodávajú energiu vo dne v noci.

Konzumný životný štýl zabíja planétu: Poznáme riešenie, ktoré nás dokáže zachrániť pred záhubou

10. Jason Selvarajan zdokonalil prototyp ekologickej sprchy. Nazýva sa ShowerLoop a funguje tak, že sa voda zo sprchy zhromažďuje, vyčistí a znovu použije ako pri vodotrysku. Človek sa tak môže sprchovať ako dlho chce a nespotrebuje veľa vody.

11. Tím vedcov z Riceovej univerzity objavil, ako zvládať ekologické katastrofy, ako je potopenie ropného tankera. Vynález spočíva vo využití nano hubiek, ktoré sú schopné absorbovať stokrát väčšiu váhu ako samy majú. Navyše nemajú rady vodu, ktorú nevsakujú, ale naopak ich priťahuje ropa. Tieto maličké hubky je možné použiť viackrát.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: thinkstock.com, boyanslat.com;
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články