Streda15. máj 2024, meniny má Žofia, Sofia, zajtra Svetozár

Kandidát na GP Jozef Čentéš vylučuje politické tlaky

Jozef Čentéš
Jozef Čentéš (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Koaličný kandidát na post generálneho prokurátora Jozef Čentéš vylúčil akékoľvek podliehanie politickým tlakom v prípade svojho zvolenia do čela prokuratúry.

„Nebol som politickým nominantom žiadnej strany, to znamená, žiadna strana si voči mne nemôže uplatňovať primárne postavenie. Politickým tlakom mienim odolávať, som kandidátom koalície, nikto ma konkrétne nenavrhol. Ku mne žiadny politik nemá blízko ani ďaleko,“ povedal dnes novinárom Čentéš po vypočutí na parlamentnom ústavnoprávnom výbore. Zdôraznil, že žiadnu politickú kauzu neriešil a že pre neho existujú len trestné kauzy. „Nerozlišujem ich politicky a nepoliticky. V trestnom oznámení musím konať a postupovať vždy rovnako,“ vysvetlil. Pripomenul, že za celý čas, čo sa uvažovalo o jeho kandidatúre, sa nestretol ani s ministrom, ani s poslancami či inými politikmi. „Buď budem braný ako odborník, aj akceptovaný, alebo do toho nejdem. Pretože neviem si predstaviť, ak budem úspešne zvolený, aby som sedem rokov naháňal nejakú politickú podporu. To absolútne nie,“ poznamenal.

Čentéš neodpovedal, ako hodnotí postup generálnej prokuratúry v kauzách Hedvigy Malinovej či Alexandra Rozina, keďže nebol zbavený mlčanlivosti. Podľa neho by ich mali zodpovedať tí, ktorí o nich rozhodli.

Medzi priority Čentéša patrí posilnenie právomocí trestného úseku prokuratúry a zvýšenie zodpovednosti radových prokurátorov. „Chcem dosiahnuť to, aby okresní a krajskí prokurátori zodpovedali jednotne za trestnú politiku, ako ten-ktorý konkrétny prokurátor vybavuje trestné veci, ako je úspešný v konaní pred súdom, aké má výsledky a aby najlepší boli odmeňovaní formou kariérneho rastu postupom na vyšší stupeň prokuratúry,“ dodal.

Zásadné rozhodnutia generálnej prokuratúry chce zverejňovať na internete. Na web chce dávať aj majetkové priznania prokurátorov. Menej závažná trestná činnosť, ako drobné krádeže či delikty mladistvých by sa podľa neho mali odkloniť zo súdov, aby zbytočne nezaťažovali celý systém. Orgány činné v trestnom konaní potom môžu viac úsilia venovať závažnej trestnej kriminalite, čo považuje Čentéš za prioritu. „Musíme viac stíhať organizátorov drogovej činnosti ako užívateľov drog,“ uviedol s tým, že sa treba sústrediť na veľké prípady.

Terajší prokurátor Dobroslav Trnka, ktorého na ďalšie sedemročné funkčné obdobie navrhol poslanec za Smer-SD Mojmír Mamojka, sa na výbore zdržal iba niekoľko minút. Keďže predstavu o činnosti prokuratúry poslancom predostrel pri novembrovej neúspešnej voľbe, rovno ich vyzval ku kladeniu otázok. Dostal iba jednu od Radoslava Procházku, podľa ktorého sú v čele okresných a krajských prokuratúr niektorí ľudia veľmi dlho. Trnka konštatoval, že pohyb na prokuratúrach považuje za dosť aktívny a nevidí v tom problém. Po odchode z výboru Trnka novinárom povedal, že s Čentéšom nemá problém, popri práci mu umožnil realizovať sa v akademickej kariére a nevie, aký by bol Čentéš v role generálneho prokurátora.

Ústavnoprávny výbor konštatoval, že obaja kandidáti spĺňajú zákonom stanovené podmienky a môžu sa zúčastniť na tajnej voľbe, ktorá sa uskutoční 2. decembra.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu