Dnes nás čaká najmrazivejšia jarná noc: Pestovatelia môžu prísť o úrodu | Topky.sk

Streda, 20. jún 2018. Meniny má Valéria, zajtra Alojz.

Dnes nás čaká najmrazivejšia jarná noc: Pestovatelia môžu prísť o úrodu

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
20.04.2017 15:00

BRATISLAVA – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) upozorňuje pestovateľov ovocia a zeleniny na aprílové mrazy, ktoré môžu vážne poškodiť úrodu. Apeluje preto na ovocinárov i záhradkárov, aby vykonali prevenciu využitím parafínových sviec, netkanej textílie alebo ďalších foriem protimrazovej ochrany.


„Výrazné klimatické zmeny významne vplývajú i na prácu pestovateľov. Minulý rok sa museli popasovať s mrazmi, aké tu neboli 65 rokov. Teraz v apríli udrela zima opäť, je však dôležité byť na výkyvy počasia pripravený. Apelujem preto na ovocinárov, vinárov aj záhradkárov, aby v prípade, že tak ešte neurobili, čo najrýchlejšie vykonali preventívne opatrenia na minimalizovanie škôd,“ upozornila Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Biela Bratislava: Zasnežená ako v apríli ešte nikdy, FOTO hlavné mesto pod perinou

K celoplošnému zničeniu ovocných sadov zatiaľ až na malé lokálne poškodenia stromov a ich kvetov nedošlo. Najväčšie starosti však robia ovocinárom a záhradkárom mrazy, ktoré udreli tento týždeň. Podľa Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho by dnešná  noc (z 20. na 21. 4.) mala byť rozhodujúca. Teploty majú klesnúť pod -2 až – 3 stupne Celzia. Prízemná teplota môže byť ešte chladnejšia a mohla by poškodiť a úplne zničiť jahody.

Preventívne opatrenia

Mnohí ovocinári sú už v pohotovosti a vykonávajú nočné ošetrenia, zapaľujú parafínové sviece, využívajú statické vrtule, helikoptéry na premiešanie chladných a teplých vrstiev vzduchu či zahmlievanie prostredníctvom špeciálneho dela. Efektívnym spôsobom je aj tzv. protiladová ochrana realizovaním povrchového zavlažovania ovocných sadov. Jednoduchou a ľahko dostupnou formou pre záhradkárov je použitie fólie, ktorou svoju úrodu zakryjú. Ochrániť tak môžu cesnak, cibuľu či jahody. Do netkanej textílie môžu obaliť aj okrasné rastliny, kvety v kvetináčoch je vhodné schovať dovnútra.  „Určite treba aj naďalej intenzívne sledovať predpovede počasia. Kvalitné domáce ovocie aj zeleninu treba zachrániť, verím, že sa to pestovateľom podarí v čo najvyššej možnej miere,“ dodala Matečná. 

V roku 2016 zažili ovocinári v SR neskoré mrazy, aké tu neboli vyše pol storočie. Výrazne ovplyvnili 158 pestovateľov a 2 800 ha sadov. Mrazy zasiahli jablone, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne a jahody. U najpestovanejších druhov ovocia klesla celkovo úroda až o viac ako polovicu.


Nástroje k článkuZDROJ: MPRV SR
FOTO: TASR/Radovan Stoklasa

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články