Nedeľa3. december 2023, meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara

Rodičovský príspevok sa od septembra zvýši o 5,55 eura

Ilustračné Foto
Ilustračné Foto

BRATISLAVA - Rodičovský príspevok sa od začiatku septembra tohto roka zvýši zo súčasných 158,67 eura na 164,22 eura. Vyplýva to z opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí, ktoré nadobudne účinnosť od 1. septembra tohto roka.

Táto štátna dávka sa každoročne zvyšuje o rovnaké percento, o aké od 1. júla v rovnakom roku vzrástlo životné minimum. V tomto roku sa životné minimum upravilo smerom nahor o mieru rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností, teda o 3,5 %.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR deklaruje, že cieľom rezortu je postupne zvyšovať rodičovský príspevok tak, aby sa čo najviac priblížil úrovni minimálnej mzdy. O miere zvýšenia rodičovského príspevku od začiatku budúceho roka v súčasnosti rokuje s Ministerstvom financií SR. Minimálna mzda je od začiatku tohto roka 295,5 eura, pričom podľa návrhu ministerstva práce by sa mala od začiatku budúceho roka zvýšiť na 319,5 eura.

Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k tomu, že „bude presadzovať postupné zvyšovanie rodičovského príspevku v časovom horizonte do roku 2010 tak, aby saturoval stratu pracovných príjmov rodiča aspoň na minimálnej úrovni“. Rodičovský príspevok sa počas súčasnej vlády zvyšoval vždy v septembri podľa zákonného mechanizmu, ktorý sa zaviedol ešte pred nástupom terajšieho kabinetu. Počas štyroch zvyšovaní rodičovského príspevku za súčasnej vlády sa táto dávka upravila smerom nahor celkovo o 717,30 Sk (23,8 eura).
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu