Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Centrálne banky eurozóny ukončili výmenu korún za eurá

BRATISLAVA - Centrálne banky eurozóny, do ktorej Slovensko začiatkom tohto roka vstúpilo, koncom februára ukončili výmenu korún za eurá. Ďalej bude starú menu vymienať Národná banka Slovenska, domáce, ale i niektoré zahraničné komerčné banky. Celková hodnota bývalých slovenských peňazí, ktoré centrálne banky eurozóny zamenili za eurá, zatiaľ podľa hovorkyne NBS Jany Kováčovej nie je známa.

Veľké množstvo korún sa údajne nachádzalo v susednom Rakúsku, kde už pred mesiacom vyzbierali platidlá v hodnote viac ako 150.000 eur (vyše 4,5 milióna Sk). "Informácie zo všetkých krajín ešte nemáme, vzhľadom na pohyb našich občanov v rámci eurozóny, očakávame väčší počet bankoviek pravdepodobne z Nemecka alebo Írska," dodala Kováčová.

Centrálne banky v krajinách, v ktorých sa platí eurom, koruny menili bezplatne oficiálnym kurzom 30,1260 Sk za euro. Platil však denný limit maximálne 1000 eur (30.126 Sk) na osobu a transakciu.

NBS bude slovenské bankovky zamieňať bez časového obmedzenia a mince do konca roka 2013. Domáce komerčné banky budú prijímať slovenské mince do konca júna, bankovky do konca roka. Starú menu je možné stále zameniť napríklad aj v Česku.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu