°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Firma Nike odhalila problémy v čínskych továrňach

Nike odhalil u svojich čínskych dodávateľov falšované dokumenty, maloletých pracovníkov a nevyplatené mzdy
Nike odhalil u svojich čínskych dodávateľov falšované dokumenty, maloletých pracovníkov a nevyplatené mzdy
16.03.2008 17:33

HONG KONG - Najväčší svetový výrobca tenisiek a športového oblečenia Nike odhalil u svojich čínskych dodávateľov falšované dokumenty, maloletých pracovníkov a nevyplatené mzdy, a to aj napriek tomu, že spoločnosť má podľa mnohých expertov najlepší režim sociálnych podmienok v odvetví.


Podľa vyhlásenia americkej spoločnosti odhalenia zdôrazňujú hĺbku problémov, ktorým podnikatelia čelia výrobou v Číne. Spoločnosť Nike sa zamerala na čínskych dodávateľov v súvislosti s blížiacimi sa Olympijskými hrami v Pekingu. Nike chce docieliť dodržiavanie zákonov a obchodného poriadku vo svojich čínskych továrňach.

Správa poukázala na viaceré problémy, vrátane falšovania dokumentov ako sú výplatné listiny, neefektívny systém uspokojovania sťažností zamestnancov, ako aj prípady zamestnávania maloletých osôb.

Spoločnosť odhalila aj nesplnenie si povinnosti pri valorizácii miezd. Firma Nike v rokoch 2005 a 2006 zaplatila spätne na mzdách 6,53 mil. čínskych juanov, vlani to bolo 500 tis. juanov. Správa spoločnosti Nike ďalej poukazuje na zlé pracovné podmienky v čínskych továrňach. Spoločnosť Nike má v Číne až 180 dodávateľov a zamestnáva približne 210 tis. osôb.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články