Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Melieme z posledného: Dve tretiny Slovákov žijú na hranici finančného kolapsu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Dve tretiny Slovákov žijú na hranici finančného kolapsu domácnosti, pričom tri štvrtiny si neplánujú financie vo svojej domácnosti. Až 85 % Slovákov nie je schopných vytvárať si dostatočnú finančnú rezervu, z čoho takmer každý desiaty Slovák využíva nebankovky, ak sa dostane do mínusu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na piatkovej tlačovej konferencii zverejnila Nadácia Partners v spolupráci s agentúrou Focus.

Podľa zverejneného prieskumu si len 23 % Slovákov dlhodobo plánuje financie vo svojej domácnosti. Viac ako 70 % Slovákov plánuje len väčšie výdavky, alebo rieši otázky financií operatívne, teda až keď prídu prvé náznaky problémov. Takisto, 49 % Slovákov má len približnú alebo vôbec žiadnu predstavu o tom, koľko mesačne zarobia a akým spôsobom peniaze minú a tým pádom nemajú nad týmito tokmi ani kontrolu. 

Z prieskumu ďalej vyplýva, že viac ako tretine slovenských domácností sa občas stane, že v priebehu mesiaca minú viac, než zarobili, pričom 11 % opýtaných uviedlo, že sa im takáto situácia stáva pravidelne. Takmer každý desiaty človek zo skupiny tých, ktorých mesačné výdavky pravidelne alebo občas prekročia ich príjmy, siahne po pôžičke od nebankovej inštitúcie. "Riešiť nepomer v príjmoch a výdavkoch úverom nie je dobré riešenie, najprijateľnejšie je mať vytvorenú rezervu. Ak už je potrebné ísť do úveru, tak najprijateľnejšie je krátkodobé povolené prečerpanie, tzv. kontokorent, ktorý sa dá okamžite vrátiť bez ďalšieho poplatku. Ale to je len krátkodobé riešenie," uviedol finančný sprostredkovateľ Partners Group SK Maroš Kútnik. 

Až 85 % oslovených Slovákov nie je schopných vytvárať si dostatočnú finančnú rezervu. Takisto, tretina Slovákov nedokáže ušetriť z mesačných príjmov nič. Približne polovica uviedla, že je schopná ušetriť do 10 % z príjmu mesačne. "Tento jav je spojený najmä s neznalosťou finančných tokov. V prípade, že ľudia svoje príjmy a výdavky majú zmapované a plánujú ich, vedia si mesačne určiť, koľko by zvládli ušetriť," uvádza Nadácia Partners v zverejnených informáciách vyplývajúcich z prieskumu. 

Podľa prieskumu sú Slováci najviac ochotní si požičiavať na bývanie, keď úver tohto druhu by si vzala takmer polovica z nich. Takmer polovica Slovákov je tiež ochotná zadlžiť sa pre zariadenie a vybavenie bytu či pre nákup elektroniky. Ochota požičať si na technologické novinky je rovnaká u mužov aj u žien. Z mimoriadnych odmien si necelých 15 % Slovákov odloží celú odmenu. Viac ako 40 % si časť z odmeny odloží a časť minie. Iba niečo viac ako 5 % Slovákov z nej splatí svoje dlhy, 23 % Slovákov nedostáva žiadnu odmenu. 

Až 36 % oslovených uviedlo, že by si nezobrali úver v žiadnom prípade. "Tridsiatnikov ktorí by si nezobrali úver, je 18 %, štyridsiatnikov je 20 %, päťdesiatnikov 31 %, šesťdesiatnikov 50 % a medzi ľuďmi nad šesťdesiat rokov je to až 81%. Pri vyššom veku sú potreby do istej miery saturované a do istej miery je už obava zaväzovať sa voči akejkoľvek inštitúcií. Tretí moment je konzervatívnosť starších ľudí, keď platí "Zakrývam sa len takou perinou, na ktorú sám stačím," dodal Ivan Dianiška z agentúry Focus. 

Nadácia Partners realizovala prieskum v spolupráci s agentúrou Focus v rámci iniciatívy Den finančnej gramotnosti, ktorý pripadá na 8. septembra. Prieskum sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke viac ako 700 obyvateľov Slovenska.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu