Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Moody's zhoršila výhľad Nemecka, Holandska a Luxemburska

Ilustračné foto
Ilustračné foto

NEW YORK - Výhľad ratingov Nemecka, Holandska a Luxemburska, ktorý je na najvyššom stupni, medzinárodná ratingová agentúra Moody's zhoršila zo stabilného na negatívny. Za dôvod svojho pondelkového kroku označila zvýšenú pravdepodobnosť odchodu Grécka z eurozóny, čo "by spustilo reťaz šokov vo finančnom sektore."

Zároveň upozornila, že Nemecko a ostatné krajiny s ratingom na stupni Aaa pravdepodobne musia zväčšiť podporu takým problémovým štátom, ako sú Španielsko a Taliansko. Bremeno tejto podpory by padlo najviac na krajiny eurozóny s najvyšším hodnotením úverovej spoľahlivosti, uviedla agentúra.

Moody's potvrdila stabilný výhľad ratingu Fínska, ktorý je na úrovni Aaa. Helsinki sa negatívnemu výhľadu hodnotenia svojej úverovej spoľahlivosti podľa agentúry čiastočne vyhli preto, že majú malý bankový systém orientovaný na domáci trh, konzervatívnu rozpočtovú politiku a menšie obchodné väzby na zvyšok eurozóny.

Agentúra však konštatovala, že bude zvažovať vplyv vývoja v eurozóne na Rakúsko a Francúzsko, ktoré od nej tiež majú rating na najvyššom stupni Aaa. Výhľad hodnotenia ich úverovej spoľahlivosti zhoršila na negatívny vo februári a teraz predpokladá, že do konca tretieho kvartálu začne "posudzovať, či ich terajšie výhľady ratingov zostávajú primerané, alebo či je oprávnená rozsiahlejšia revízia".

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu