°C

Utorok, 20. október 2020. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Vedcom sa podarilo vyskúmať, kedy žili faraóni

Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.06.2010 19:12

BRATISLAVA - Vedcom sa po prvý raz podarilo presnejšie datovať dynastie starovekého Egypta. Vyplynulo to z výskumu zvyškov rastlín rádiokarbónovou metódou, ktorá dokáže určiť vek organického materiálu.


Medzinárodná skupina vedená profesorom Christopherom Ramseym z Oxfordu skúmala košíky, textílie, zvyšky rastlín a ovocia, ktoré získali z múzeí v Spojených štátoch amerických a Európe. "Po prvý raz sa rádiokarbónové datovanie stalo dostatočne presným na to, aby nám ukázalo presné údaje z histórie starovekého Egypta," uviedol Ramsey.

Datovanie Starej, Strednej a Novej ríše Egypta bolo doteraz založené na skúmaní historických dokumentov a archeologických nálezov, rozpätie teda mohlo byť značne nepresné. Napríklad známy faraón Džoser žil v rokoch 2691 až 2625 pred naším letopočtom, čo je o 50 až 100 rokov menej, než sa predpokladalo. Nová ríša sa začala o niečo skôr, než je napísané v učebniciach, v rokoch 1570 až 1544 nášho letopočtu. Výskumný tím zahŕňal odborníkov z univerzít Oxford a Cranfield vo Veľkej Británii, ďalej expertov z Francúzska, Rakúska a Izraelu.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: profimedia.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články