°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

Vedci označili gény zodpovedné za vznik psoriázy

Zdroj: Jupiterimages
26.01.2009 14:10

BRATISLAVA - Vedecký tím zo Spojených štátov amerických označil sedem génov, ktoré podľa neho zodpovedajú za vznik psoriázy, informovala štúdia zverejnená na webovej stránke magazínu Nature Genetics.


Výsledky by mohli pomôcť pri vývoji nových liekov pri tejto bolestivej kožnej chorobe. Vedecký tím pod vedením profesora dermatológie na Michiganskej univerzite Jamesa Eldera hľadal súvislosti v genetickom kóde 1 409 pacientov a pacientok so psoriázou a 1 436 zdravých ľudí.

Výsledky rozšírili o skúmanie 21 pre tento prípad "najzaujímavejších" miest v DNA u ďalších 5 048 ľudí trpiacich psoriázou au 5 041 žien a mužov bez tohto ochorenia. Zmeny na siedmich génoch poukazujú na riziko nekontrolovateľnej imunitnej reakcie, ktorá vedie k psoriáze, uviedla štúdia. Na niektoré z uvedených génov sa už zameralo niekoľko druhov liečby, ďalšie sa môžu stať predmetom úspešných terapií v budúcnosti.

Psoriáza je chronické kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním pokožky a odlupovaním jej odumretých častí. V súčasnosti nie sú známe príčiny vzniku a nie je možné ju úplne vyliečiť.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Jupiterimages

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články