Streda24. apríl 2024, meniny má Juraj, zajtra Marek, Marko, Markus

Kardiológovia varujú pred tichým INFARKTOM: Pozor, ak pociťujete tieto príznaky!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Intenzívna bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, potenie či únava môžu byť príznakmi infarktu myokardu. Objaviť sa môžu náhle alebo pretrvávajú aj niekoľko dní. Takmer v polovici prípadov však infarkt nesprevádzajú žiadne symptómy. Poukázala na to Slovenská kardiologická spoločnosť, Slovenská nadácia srdca a Únia pre zdravšie srdce.

Medzi hlavné príznaky infarktu patrí intenzívna, pálivá bolesť na hrudníku, ktorá pretrváva dlhšie ako desať minút. "Pre niektorých ľudí je bolesť alebo tlak na hrudníku závažná, zatiaľ čo iní sa cítia nepríjemne alebo cítia bolesť podobnú poruche trávenia," ozrejmili odborníci. Ďalšími príznakmi sú dýchavičnosť, potenie, závraty, svalová slabosť či zvracanie. Tiež búšenie srdca, pocity úzkosti a únava. 

Kardiológovia varujú pred tichým
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Symptómy môžu pretrvávať niekoľko dní alebo sa môžu objaviť náhle a neočakávane. Líšia sa od človeka k človeku. "Niektorí pacienti pociťujú len mierne príznaky a ak zistia, že práve prekonali infarkt, bývajú prekvapení. Príznaky sa mierne líšia aj medzi mužmi a ženami," priblížili organizácie. Upozornili pritom na tzv. tichý infarkt, ktorý prebieha bez typických príznakov. Prejavuje sa napríklad nevysvetliteľnou únavou či nepohodlným tlakom v čeľusti, hornej časti chrbta alebo ramien. Ľudia si to môžu vysvetliť ako následok prepracovanosti, zlého spánku alebo bolesťami spojenými s vekom. Miernu bolesť v krku alebo hrudníku si zase môžu zamieňať so žalúdočným refluxom a pálením záhy. 

Kardiológovia varujú pred tichým
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Tichý infarkt je podľa kardiológov rovnako zlý ako bežný. Jeho zákernosť spočíva v tom, že pacient nevie, že ho prekonal a nedostáva tak potrebnú liečbu. "Tichý infarkt zanecháva jazvy a poškodenie srdca, čo môže viesť k potenciálne nebezpečnejšiemu ostrému infarktu. Zároveň pacienti, ktorí prekonali tichý infarkt a nedostanú liečbu, majú trikrát väčšie riziko úmrtia na ischemickú chorobu srdca," upozornili organizácie. Vyskytuje sa najmä u starších ľudí a pacientov s cukrovkou. Častejší je u mužov, no väčšie množstvo žien má predpoklady naň zomrieť.

Viac o téme: Infarkt
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu