Mužovi (74) na hlave vyrástol roh: Keď zistíte, prečo, začnete si dávať poriadny pozor | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Mužovi (74) na hlave vyrástol roh: Keď zistíte, prečo, začnete si dávať poriadny pozor

Zdroj: profimedia.sk
24.09.2019 12:06

SAGAR - S veľmi zriedkavým druhom benígneho nálezu sa stretli lekári v nemocnici v indickom meste Sagar, keď do ambulancie zavítal muž s rohom na hlave. V jeho prípade išlo o dôsledok úrazu, ktorý utrpel pred piatimi rokmi. Lekári však tvrdia, že podobné útvary môžu vznikať aj po nadmernej radiácii a slnení.


Sedemdesiatštyriročný bezradný farmár Shyam Lal Yadav z dediny Rahli vyhľadal nedávno lekársku pomoc. Na hlave sa mu totiž po úraze, ktorý utrpel pred piatimi rokmi, vytvoril útvar podobný diabolskému rohu. Najskôr išlo len o drobný výrastok, ktorý mužovi neprekážal a holič mu ho dokonca raz zmenšil strojčekom. Časom sa však útvar zväčšil, až nakoniec dorástol do výšky desať centimetrov. Jeho základnou zložkou bol keratín, ktorý je bežnou súčasťou nechtov a vlasov.

Mužovi (74) na hlave
Zdroj: profimedia.sk

Lekári Yadava vyšetrili a rozhodli sa, že roh sterilnou britvou z jeho hlavy odstránia. Momentálne sa už zotavuje po zákroku. "Z lekárskeho hľadiska sa tento typ zriedkavého nádoru nazýva mazový roh alebo roh diabla," uviedol lekár Gajbhiye s tým, že sa môže vytvoriť aj v dôsledku radiácie alebo nadmerného slnenia. Ide prevažne o benígne lézie, ktoré ale môžu mať malígny základ. Liečba preto býva rôzna. Niekedy končí chirurgickým zákrokom, inokedy si vyžaduje aj rádioterapiu alebo chemoterapiu. 

Mužovi (74) na hlave
Zdroj: profimedia.sk

V prípade Shyama biopsia potvrdila, že ďalšia liečba nie je potrebná a desať dní po zákroku mohol opustiť nemocnicu. O prípade informoval časopis International Journal of Surgery.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články