Ste počas splnu námesační: TOTO vám odkazujú experti, ktorí skúmali pradávny fenomén | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Ste počas splnu námesační: TOTO vám odkazujú experti, ktorí skúmali pradávny fenomén

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
14.09.2019 17:05

MONTREAL - Spln mesiaca je odpradávna spájaný s podivným správaním niektorých ľudí. Vedci z kanadskej University of Laval's Psychology School sa rozhodli zistiť, či môže táto fáza Mesiaca naozaj ovplyvňovať ľudské správanie a spôsobovať námesačnosť. Prekvapivými výsledkami svojej štúdie vyvrátili tvrdenia odborníkov, ktorí sa touto problematikou zaoberali pred pár desiatkami rokov.


Nočné obchôdzky v byte alebo dokonca únik von patria k najčastejším prejavom námesačnosti. Ak sa aj osobe, ktorá takto vyvádza, snažíte dohovoriť, správa sa neprítomne a nereaguje na váš hlas. Námesačných ľudí vnímame ako spiacich chodcov neovládajúcich svoje správanie, ktoré je často nebezpečné. Obzvlášť u detí musia rodičia zvýšiť opatrnosť. Námesačnosť mnohí prijali ako fakt, ku ktorému dochádza najmä v období splnu Mesiaca a málokto premýšľa nad tým, kde a prečo vlastne vzniká. Splnu už mnohí dokonca pripísali aj zvýšenú kriminalitu. Dôvodom je pravdepodobne skutočnosť, že Mesiac, ktorý ovplyvňuje prílivy a odlivy oceánov, má podobný vplyv aj na ľudský organizmus, pretože jedna z jeho základných zložiek je práve voda. 

Ste počas splnu námesační:
Zdroj: Getty Images

Mýty a dohady podporila aj štúdia z roku 1987 publikovaná v časopise Journal of Emergency Medicine. Až 80 percent zdravotných sestier a 64 percent lekárov vtedy potvrdilo súvislosť medzi správaním pacientov a mesačnými fázami. Kanadskí vedci však v roku 2012 prišli s výsledkami ďalšieho výskumu. Urobili ho v dvoch nemocniciach v Montreale v období od marca 2005 do apríla 2008, kde vyhodnocovali správanie 771 pacientov. Tí navštívili pohotovostné ambulancie s bolesťou hrudníka, pričom lekári nedokázali identifikovať jej príčinu. Mnohí pacienti zároveň trpeli záchvatmi paniky, úzkosťou a poruchami nálady alebo samovražednými myšlienkami. 

Ste počas splnu námesační:
Zdroj: Getty Images

Keď vedci potom porovnali čas návštev s fázami mesiaca, tak zistili, že neexistovala súvislosť medzi výskytom zdravotných komplikácií a štyrmi lunárnymi fázami. Výnimkou bolo iba obdobie tzv. poslednej štvrte Mesiaca, kedy u pacientov klesol počet úzkostných porúch o 32 percent. "Môže to byť náhoda, ale takisto tento pokles mohli spôsobiť faktory, ktorým sme venovali málo pozornosti. Jedna vec je však istá - nezistili sme žiadnu súvislosť medzi mesačnými fázami a psychickými problémami pcientov," uviedol šéf tímu Geneviève Belleville. Ak sa teda niektorí ľudia stávajú počas splnu doslova neovládateľní, takýmto správaním vás môžu prekvapiť kedykoľvek počas zvyšku lunárneho cyklu.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články