Streda, 23. jún 2021. Meniny má Sidónia, zajtra Ján.

Michal Bosak bol najbohatším Slovákom v USA

Slovenský bankár Michal Bosak
Slovenský bankár Michal Bosak
31.10.2007 09:00

PREŠOV - Úspešný bankár pochádzal z Okrúhleho (okr. Svidník). Finančník, ktorý zbohatol v Amerike, dokonca aj podpisoval americké platidlá. Tohto roku ubehlo 100 rokov od chvíle, keď sa jeho autogram ocitol na päť-, desať- aj dvadsaťdolárovej bankovke.


Vysťahovalec začínal ako robotník pri triedení uhlia a zarábal len 75 centov denne. Neskôr bol baníkom a v Amerike tiež rozvážal pivo. „Potom sa vrhol do podnikania. Prenajal si krčmu, kam chodili prevažne slovenskí robotníci,“ vraví predseda spoločnosti Michal Bosaka, Rudolf Bosák.

Slovenský podnikateľ sa postupne prepracoval až k veľkoobchodu s liehovinami a vyrábal aj víno. „Zistil, že existuje veľa Slovákov, ktorí potrebujú bankové služby, a preto založil Michal Bosak private bank,“ opisuje ďalší osud Slováka, ktorý sa dokázal presadiť v Amerike v 20. rokoch minulého storočia, R. Bosák.

Nezabudol ani na kraj, z ktorého pochádzal, podieľal sa na vzniku americko-slovenskej banky, ktorej budovu dal v Prešove postaviť v secesnom štýle v roku 1923. Bol členom predstavenstiev viacerých amerických bánk. V istom čase mal majetok, ktorý dosahoval výšku až 15 miliónov amerických dolárov. „Lenže aj tento muž doplatil na krach americkej burzy, ktorá spôsobila celosvetovú krízu,“ vysvetľuje R. Bosák.

V septembri roku 1931 jeho Bosak state bank zatvorili, lebo nebola schopná vyplácať hotovosť. „Že jej krach nespôsobil M. Bosak, musel dokazovať až pred súdom. Počas procesu sa mu podarilo očistiť,“ uzavrel R. Bosák. M. Bosak zomrel v čakárni zubného lekára.

Nástroje k článku


ZDROJ: Nový Čas

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články