Neskutočné FOTO z Údolia smrti: Uprostred vyprahnutej planiny sa zjavilo jazero | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Neskutočné FOTO z Údolia smrti: Uprostred vyprahnutej planiny sa zjavilo jazero

Zdroj: Instagram/elliotmcgucken
22.03.2019 08:29

KALIFORNIA - Údolie smrti v Kalifornii, ktoré je považované za jedno z najsuchších a najhorúcejších miest našej planéty, momentálne vyzerá vďaka nedávnym dažďom ako obrovské jazero. Jedinečné zábery miesta, ktoré všetci poznajú ako vyprahnutú planinu obkolesenú pohorím, uzreli svetlo sveta vďaka fotografovi Elliotovi McGuckenovi.


Údolie smrti patrí k najvyprahnutejším miestam zemegule. V zátoke Furnace Creek, ktorá je jeho súčasťou, bolo zaznamenaných niekoľko teplotných rekordov; 10. júla 1913 tam napríklad vystúpila teplota vzduchu na 56,7 °C, 15. júla 1972 dosiahla teplota povrchu 93,9 °C. Vodná hladina, ktorá teraz pokrýva vysušenú planinu, je preto veľkým prekvapením. McGuckenovi sa podarilo tento úkaz zachytiť naozaj jedinečným spôsobom.

Neskutočné FOTO z Údolia
Zdroj: Instagram/elliotmcgucken

Neskutočné FOTO z Údolia
Zdroj: Instagram/elliotmcgucken

K záberom sa dopracoval úplnou náhodou, keď si razil cestu k bezodtokovej panve Badwater Basin, až kým ho nezastavili vodou zaliate okolité cesty. "Je to neskutočný pocit vidieť toľko vody na jednom z najsuchších miest na svete," povedal. 

Neskutočné FOTO z Údolia
Zdroj: Instagram/elliotmcgucken

Neskutočné FOTO z Údolia
Zdroj: Instagram/elliotmcgucken

Priemerné ročné zrážky v Údolí smrti dosahujú len šesť centimetrov, lenže v marci ich padlo 7,6 milimetra a v poslednom týždni to bolo až 22 milimetrov. "Voda zostáva na povrchu, pretože pôda je natoľko vysušená, že sa správa ako betón," vysvetlil meteorológ Todd Lericos. Na základe Elliotových fotiek odborníci odhadli, že veľkosť jazera momentálne dosahuje 16 kilometrov a postupne sa zmenšuje.

Mimochodom, názov Údolie smrti nie je v súlade s realitou. Nehostinné a suché miesto je domovom pre ovcu hruborohú, kojota prériového, dipodomysa, zajace a korytnačky.  A keď sa na vrcholcoch okolitých hôr drží ešte sneh, nížiny pokrýva kvitnúci koberec divých kvetov.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články