Mladé ženy v tomto okrese sa boja o svoje životy: Kosí ich rovnaký druh rakoviny | Topky.sk

Sobota, 21. júl 2018. Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna.

Mladé ženy v tomto okrese sa boja o svoje životy: Kosí ich rovnaký druh rakoviny

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: facebook/Huntersville, North Carolina - Town Government
09.01.2018 20:44

HUNTERSVILLE - Lekárov znepokojuje príliš častý výskyt istého druhu rakoviny v okolí amerického mesta Huntersville v Severnej Karolíne. Pacientov s týmto ochorením je totiž v regióne oveľa viac ako v iných častiach Spojených štátov. Situácia je znepokojivá aj preto, že choroba postihuje najmä mladšie ročníky.


Mesto Huntersville sa momentálne skloňuje v súvislostiach, ktoré nie sú nijako príjemné a lichotivé. Zriedkavý druh rakoviny oka úraduje v tomto regióne oveľa častejšie ako v iných lokalitách a postihuje najmä mladé ženy vo veku do štyridsať rokov. "Je to šokujúce. Táto diagnóza je typická najmä pre mužov starších ako šesťdesiat rokov. V Huntersville a jeho okolí sa deje niečo mimoriadne a my musíme čo najskôr odhaliť, čo to je," vyjadril sa doktor Michael Brennan, ktorý vedie výskumný tím a v okolí mesta pátra po možných príčinách alarmujúcej situácie. "Zatiaľ musíme konštatovať, že sme neobjavili žiadne environmentálne alebo genetické prepojenie s týmto druhom rakoviny. Ale nevzdávame sa a hľadáme ďalej."

Mladé ženy v tomto
Zdroj: thinkstock.com

Najviac pacientok pochádza z okruhu 40 kilometrov od mesta a za posledné desaťročie má na svedomí viac ako dve desiatky životov. Dve tretiny z toho tvoria mladé ženy. Vo všetkých prípadoch sú príznaky rovnaké. Napriek tomu, že pacientky nemali nikdy predtým problém so zrakom, zrazu vidia iba hmlu a postupne prichádzajú o zrak. Posledným prípadom bola tridsaťsedemročná mamička, ktorej diagnostikovali melanóm v ôsmom mesiaci tehotenstva. Lekárom sa síce nepodarilo žene zachrániť oko, ale jej dvojičky sú v poriadku.

Mladé ženy v tomto
Zdroj: thinkstock.com

Pozostalí po zosnulých, ako aj ľudia, ktorí sa vyliečili, trvajú na tom, aby sa naďalej pátralo po príčine častého výskytu ochorenia. Vedci však zatiaľ iba tápajú. Výsledky testovania pôdy a vody sú totiž v poriadku a odpovede na otázky nepriniesli ani výsledky genetických testov. Ani u jednej z pacientok neexistovala žiadna dedičná predispozícia pre vznik tohto ochorenia.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab
FOTO: thinkstock.com, Facebook/Huntersville, North Carolina - Town Government

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články