VIDEO Unikátne nebeské divadlo: Vedci sú vo vytržení, na Taiwane zaznamenali superdúhu | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

VIDEO Unikátne nebeské divadlo: Vedci sú vo vytržení, na Taiwane zaznamenali superdúhu

Krásny pohľad
Krásny pohľad
Zdroj: Univerzita čínskej kultúry
07.12.2017 07:58

TCHAJ-PEJ - Osem hodín a 58 minút minulý týždeň zdobila dúha podľa taiwanských vedcov nebo severne od metropoly Tchaj-pej. Vedci z miestnej Univerzity čínskej kultúry teraz zhromažďujú dôkazy pre zápis do Guinnessovej knihy rekordov, napísal spravodajský server BBC. Doterajšia rekordná dúha trvala šesť hodín a bola zaznamenaná v Británii.


Žeriavnik nakrútil neuveriteľné VIDEO dúhy: Takto ste ju ešte určite nevideli

Zo záberov urobených na pôde univerzity a v jej okolí vyplýva, že dúha sa objavila tri minúty pred siedmou hodinou rannou a zmizla až tesne pred štvrtou popoludní. Profesor Čcho Kchun-Hsuan z katedry atmosférických vied povedal, že študenti a akademici boli na zdokumentovanie unikátneho javu pripravení, pretože už o týždeň skôr sa tam dala vidieť niekoľkohodinová dúha.

"Vzhľadom na 10.000 fotografií nasnímaných len v rámci našej katedry a mnohé ďalšie od ostatných ľudí v kampuse a miestnych obyvateľov sme, pevne verím, schopní Guinnessu sekundu po sekunde dokázať, že táto dúha trvala deväť hodín," vysvetlil Čcho. V takom prípade by Taiwan úplne zatienil doterajší rekord z britského grófstva Yorkshire z marca roku 1994, kde bolo dúhu vidieť od deviatej ráno do tretej popoludní.

VIDEO Unikátne nebeské divadlo:
Zdroj: Univerzita čínskej kultúry

Podľa webu Guinnessu sú dúhy bežne viditeľné len oveľa menej ako hodinu. BBC uvádza, že v čase rekordne stabilnej dúhy panovalo na Taiwane slnečné počasie s relatívne slabým vetrom, unikátnemu javu potom ďalej nahrávala vysoká vlhkosť vzduchu, spôsobená momentálne prebiehajúcim severovýchodnom monzúnom.

Opísané poveternostné podmienky sú v zime v kopcoch severne od Tchaj-peja bežné, uviedol Čcho. "Plánujem osloviť tchaj-pejské oddelenie turizmu, aby tomu začalo robiť reklamu. V Tchaj-peji môžete v zime uvidieť deväťhodinovú dúhu. Je to niečo úžasné! Príďte do Tchaj-peja!" dodal.


Galéria

Krásny pohľad

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: Univerzita čínskej kultúry;
VIDEO: YouTube/United News International

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články