Tajomné mesto uprostred oceánu máta vedcov aj obyvateľov: Ak tam strávite noc, zomriete | Topky.sk

Utorok, 17. júl 2018. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Tajomné mesto uprostred oceánu máta vedcov aj obyvateľov: Ak tam strávite noc, zomriete

Nan Madal alebo Mesto duchov
Nan Madal alebo Mesto duchov, Zdroj: youtube/nathan fry
09.11.2017 14:55

PONJPEI - V blízkosti ostrova Ponjpei v Mikronézii bolo pred časom objavené tajomné mesto. V minulosti ho prví európski dobyvatelia nazvali ôsmym divom sveta. Kvôli záhadným svetelným útvarom, ktoré sa v jeho okolí tvoria, sú domorodí obyvatelia presvedčení, že tam straší a ak tam niekto strávi noc, zomrie. Preto ho nazvali Mesto Duchov.


Záhadné mesto, ktoré bolo ukryté v útrobách oceánu na neobývateľnom ostrove Nan Madol, navštívili archeológovia a popisujú ho ako fascinujúce miesto. Podľa ich odhadu jeho história siaha do prvého alebo druhého storočia, ale neexistujú žiadne záznamy, ktoré by to potvrdili. Mesto je vzdialené viac ako 2500 kilometrov od Austrálie a zhruba 4000 kilometrov od Los Angeles. „Zo satelitnej snímky vyzerá mesto úchvatne, ale v skutočnosti je ešte nádhernejšie,” hovorí archeologička Karen Bellingerová.

Tajomné mesto uprostred oceánu
Zdroj: google maps

Tajomné mesto uprostred oceánu
Zdroj: youtube/nathan fry

Tajomné mesto uprostred oceánu
Zdroj: youtube/nathan fry

Komplex tvorí 97 individuálnych blokov so stenami vysokými viac ako sedem metrov a hrubými päť metrov. Odborníci sa domnievajú, že miesto bolo využívané ako cintorín pre náčelníkov a bolo centrom náboženských rituálov. „​Je nepochopiteľné, aby niekto staval mesto tak ďaleko od civilizácie,” zamýšľa sa archeológ Patrick Hunt.

Tajomné mesto uprostred oceánu
Zdroj: youtube/nathan fry

Tajomné mesto uprostred oceánu
Zdroj: youtube/nathan fry

Mysteriózny ostrov vyvoláva u domorodých obyvateľov rešpekt a nazvali ho Mestom duchov. Tvrdia, že v jeho okolí často vídať zvláštne žiariace gule a všetkých presviedčajú, aby tam nezostávali v noci, inak zomrú. Avšak archeológov celý ostrov fascinuje a prirovnávajú ho k bájnej Atlantíde, ktorá zmizla pod hladinou mora. Vedcov mätie aj jeho názov Nan Madol, čo v preklade znamená "mesto medzi". 


Galéria

Nan Madal alebo Mesto

Nástroje k článkuZDROJ: gab
FOTO: Youtube/Nathan Fry, Google Maps
VIDEO: Youtube/Nathan Fry, Peter Judicpa

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články