Snívajú sa vám v noci strašidelné sny? Podľa vedcov za tým môže byť vážna choroba | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Snívajú sa vám v noci strašidelné sny? Podľa vedcov za tým môže byť vážna choroba

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
05.06.2017 14:40

TORONTO - Štúdia vedcov z Torontskej univerzity objavila spojenie medzi zvláštnymi, fyzicky násilnými snami a zvýšeným rizikom vzniku neurologických ochorení, ako je Parkinsonova choroba a demencia. Odborníci sa domnievajú, že nezvyčajné sny by mohli pôsobiť ako varovný signál desaťročia pred prepuknutím ochorenia.


Týchto päť vlastností vám podľa vedcov zaručí šťastie: Máte ich?

"Náš výskum naznačuje, že poruchy spánku môžu byť včasným varovným signálom pre choroby, ktoré sa môžu objaviť o 15 rokov neskôr," uviedol John Peever, neurológ z Torontskej univerzity.

Tieto nové poznatky podporujú predchádzajúci výskum o ľuďoch s fyzickými, násilnými snami. Takéto sny sú známe aj ako porucha REM (štádia spojeného so snívaním) spánku. Symptómy sa môžu líšiť u každého jednotlivca, ale v zásade zahŕňajú kopanie, bitie či kričanie počas noci.

Príliš veľa spánku škodí,
Zdroj: thinkstock.com

V novej štúdii vedci zistili, že za túto poruchu je zodpovedná skupina poškodených buniek a toto poškodenie súvisí s nástupom neurologických ochorení.

"Z nejakého dôvodu sú bunky v oblasti REM spánku prvé, ktoré sú napadnuté a potom sa neurodegeneratívna choroba rozšíri do mozgu a postihuje ostatné oblasti, ktoré spôsobujú poruchy, ako je Parkinsonova choroba," povedal pre LiveScience Peever. REM porucha je v skutočnosti najznámejším predikátorom nástupu Parkinsonovej choroby.


Galéria

Ilustračné foto Príliš veľa spánku škodí,

Nástroje k článkuZDROJ: sz
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články