Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Z vraku lode vylovili 17 ton zlatých a strieborných mincí

Jeden z nálezcov Greg Stemm (vľavo) skúma nájdené mince. Zobraziť galériu (3)
Jeden z nálezcov Greg Stemm (vľavo) skúma nájdené mince.

BRATISLAVA - Prieskumníkom morského dna sa vo vraku lode podarilo nájsť pravdepodobne najväčší poklad v histórii. Domov si pritom z neznámej oblasti v Atlantickom oceáne doniesli 17 ton zlatých a strieborných mincí z koloniálnej éry v odhadovanej hodnote 500 miliónov dolárov, čo je v prepočte asi 12,5 miliardy korún.

Lietadlo prenajaté spoločnosťou Odyssey Marine Exploration so sídlom v Tampe pristálo v Spojených štátoch so stovkami plastových kontajnerov plných mincí zodvihnutých z dna oceánu, ktorých cena by sa medzi investormi a zberateľmi mala pohybovať okolo tisíc dolárov (25-tisíc Sk) za kus.

"Pre túto koloniálnu éru je nález nevídaným. Neviem o žiadnom inom alebo aspoň rovnakom objave," uviedol expert na vzácne mince Nick Bruyer, ktorý skúmal nález z vraku. Z bezpečnostných dôvodov sa spoločnosť rozhodla nezverejniť bližšie podrobnosti o mieste, kde poklad našli.

Keďže vrak našli prieskumníci na mieste, kde sa potopili mnohé lode z koloniálnej éry, stále existujú pochybnosti o jej pôvode, veľkosti a veku. Napriek tomu však majú isté dôkazy smerujúce k špecifickej lodi. Miesto nálezu je pritom mimo teritoriálnych vôd a jurisdikcie akejkoľvek krajiny.

Najväčší poklad z vraku španielskej lode Nuestra Senora de Atocha, ktorá sa potopila počas hurikánu pri Floride v roku 1622 našiel Mel Fisher v roku 1985. Mal pritom hodnotu asi 400 miliónov dolárov (10 miliárd Sk).
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu