Objav storočia! VIDEO Faraónova hrobka skrýva tajné miestnosti, leží v nich Nefertiti? | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Objav storočia! VIDEO Faraónova hrobka skrýva tajné miestnosti, leží v nich Nefertiti?

Tutanchamon
Tutanchamon
Zdroj: SITA/AP
17.03.2016 16:30

KÁHIRA - Analýzou skenov hrobky staroegyptského kráľa Tutanchamona sa zistila existencia dvoch skrytých miestností, v ktorých by sa mohol nachádzať kovový alebo organický materiál. Oznámil to dnes egyptský minister pre antické pamiatky Memdúh Damátí, ktorého cituje agentúra AP.


Minister povedal, že analýza bola vykonaná v spolupráci s japonskými vedcami a objavené miestnosti budú opäť zoskenované koncom mesiaca. Výskum by podľa neho mohol osvetliť jedno z najrušnejších období starého Egypta. 

Istý bádateľ sa domnieva, že v novoobjavených miestnostiach by sa mohli nachádzať ostatky kráľovnej Nefertiti. "Mohol by to byť objav storočia," zdôraznil minister na tlačovej konferencii v Káhire. 

Damátí si myslí, že doposiaľ nepreskúmané priestory hrobky by mohli obsahovať sarkofág člena Tutanchamonovej rodiny, o Nefertiti však špekulovať nechce. Táto kráľovná bola jednou z manželiek Tutanchmonovho otca faraóna Achnatona; to, že by bola Tutanchamonovou matkou sa ale všeobecne nepredpokladá. 

Tutanchamonovu hrobku objavil v roku 1922 britský archeológ Howard Carter v Údolí kráľov pri meste Luxor. Medzi faraónskymi hrobkami išlo vzhľadom na prítomné bohatstvo o ojedinelý nález. Na rozdiel od iných faraónskych hrobiek nebola v minulosti systematicky vykradnutá. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA,
VIDEO: Youtube.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články