Nedarí sa vám dodržiavať novoročné predsavzatia? Odborníci pre vás majú dobrú správu | Topky.sk

Pondelok, 23. september 2019. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

Nedarí sa vám dodržiavať novoročné predsavzatia? Odborníci pre vás majú dobrú správu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
31.12.2015 14:42

BRATISLAVA – Nenaplnené novoročné predsavzatia nemusia byť len zdrojom sklamania. Môžu byť aj užitočné, pretože predstavujú motiváciu zmeniť svoj životný štýl, myslia si odborníci.


"Hoci v nich ľudia zväčša pomenujú iba povrchnosti, ako prestať fajčiť, začať športovať či schudnúť, ide v podstate o zástupné veci, pretože chcú predovšetkým zmeniť pocit zo seba," povedala terapeutka z Ligy za duševné zdravie (LDZ) Jolana Kusá. V prípade, že si ich nedajú, nebudú síce z ich nesplnenia sklamaní, no nebudú mať ani novú motiváciu a energiu. "Ak si tento fakt mnohí uvedomia, k novoročným predsavzatiam budú mať rešpekt," podotkla.

Neúspešné predsavzatia by ľudí nemali odradiť ani podľa Ľubomíra Okruhlicu, šéfa Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave. "Ak chce niekto prestať piť či fajčiť a po pol roku ho to odhodlanie prejde, aj tak pre seba za ten čas urobil veľa, a to zo zdravotného hľadiska," konštatoval.

Centrum, ktoré riadi, navštívi mnoho ľudí práve koncom januára a februára. Okruhlica sa domnieva, že to môže mať spojitosť aj s novoročnými predsavzatiami. "Sú veľmi prínosné, pretože nútia k zmene životného štýlu," uviedol. Britská štúdia dokonca ukazuje, že každému desiatemu človeku sa podarí predsavzatie dodržať v nasledujúcom roku, dodal Okruhlica.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články