Štvrtok, 20. január 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Najneuveriteľnejší inzerát na eBay: Vzácny papyrus z Jánovho evanjelia si mohol kúpiť každý

Ide o jediný známy grécky novozákonný papyrusGaléria fotiek (3)
Ide o jediný známy grécky novozákonný papyrus

WASHINGTON - Doslova nekresťanského činu sa dopustil niekto, kto chcel na eBay vydražiť jeden z papyrusov nevyčísliteľnej historickej hodnoty. Aj keď sa fragment nenachádza v oficiálnom zozname novozákonných rukopisov, patrí medzi mimoriadne cenné dokumenty.


Prastarý grécky papyrus z Jánovho evanjelia bol na predaj s vyvolávacou cenou 99,99 amerických dolárov! Malo ísť o dokument zo zbierky Harolda R. Willoughbya, akademika, ktorý v prvej polovici 20. storočia učil na univerzite v Chicagu. Vo svojej rozsiahlej zbierke mal tento učenec a cestovateľ aj 3 500 cenných biblií. Papyrus bol predávaný v špeciálnom ochrannom skle.

Inzerát Slováka vyvolal ošiaľ: Sperman chcel na susedskej burze predať nechutnosť na FOTO!

Ako sa presne Willoughby k papyrusu dostal, ostáva záhadou. Doktor Geoffrey Smith z Texaskej univerzity si inzerát včas všimol a majiteľa vyzval, aby predaj zastavil. „Myslel som si, že takéto veci nie je povolené predávať na eBay. Len tak by zmizol do súkromnej zbierky,“ dodal podľa The Independent.

Najneuveriteľnejší inzerát na eBay:
Galéria fotiek (3)
Zdroj: reprofoto bricecjones.com

Papyrus má podľa Smitha zhruba veľkosť kreditnej karty a pochádza z obdobia medzi rokmi 250 až 350 nášho letopočtu. Je na ňom zaznamenaných šesť riadkov z Jánovho evanjelia na jednej strane a neznámy kresťanský text na druhej strane. Ak je jeho analýza správa, ide o jediný známy grécky novozákonný papyrus.

Najneuveriteľnejší inzerát na eBay:
Galéria fotiek (3)
Zdroj: reprofoto bricecjones.com

 

Viac o téme:
ZDROJ: zh/FOTO: reprofoto Bricecjones.com Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články